Yeni nesil rüzgar türbini kanadının dinamik davranışının incelenmesi
Investigation of the dynamic behavior of a next-generation wind turbine blade
- Tez No: 1010216
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR GENÇ, DOÇ. DR. CİHAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Rüzgâr türbini kanatları, rüzgâr enerjisi sektöründe verimlilik, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik açısından sürekli gelişen bir araştırma alanıdır. Bu tez çalışmasında, inşaat sektöründe kullanılan betonarme kirişlerden esinlenilerek heterojen yapıya sahip, geri dönüştürülebilir yeni nesil rüzgâr türbini kanatları geliştirilmiştir. Yapıda, beton yerine düşük yoğunluklu polietilen (LDPE), çelik donatı yerine ise sürekli karbon çubuklar kullanılmış; böylece reçine içermeyen, geri dönüştürülebilir bir üretim yöntemi benimsenmiştir. Üretilen kanatlar, dijital görüntü korelasyonu (DIC) yöntemi ile deformasyon açısından incelenmiş; aynı zamanda geleneksel ticari kanatlarla karşılaştırmalı olarak moment-curvature analizleri yapılmıştır. Sayısal modellemeler ve deneysel veriler birlikte değerlendirilerek, yeni nesil kanatların yapısal performansı ortaya konmuş ve geri dönüştürülebilir malzeme yaklaşımının çevresel faydaları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wind turbine blades are a continuously evolving area of research in the wind energy sector, focusing on improving efficiency, durability, and sustainability. In this thesis, novel heterogeneous wind turbine blades inspired by reinforced concrete beams commonly used in the construction industry were designed and manufactured. In the proposed structure, low-density polyethylene (LDPE) was used as the matrix material instead of concrete, and continuous carbon rods were employed as reinforcements instead of steel bars. This approach enabled a resin-free and fully recyclable blade design, as the matrix can be separated from the reinforcement under heat. The manufactured blades were examined using the digital image correlation (DIC) method to measure deformations and compared with conventional commercial blades through moment-curvature analyses. Numerical modeling and experimental data were evaluated together to assess the structural performance of the new-generation blades, highlighting the environmental advantages of using recyclable composite materials.