Tarihsel bağlamında coğrafyacı Ebu Bekir Efendi (ö. 1691) ve Atlas Maior tercümesi
Geographer Ebu Beki̇r Efendi̇ (d. 1691) and the translation of Atlas Maior in its historical context
- Tez No: 1010217
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA GÜNERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İstanbul'a 1668 yılında diplomatik hediye olarak gelen Amsterdam'da yayınlanan Atlas Maior'un tercüme edilme sürecini ve tercüme edilirken uğradığı değişiklikleri, yapılan ekleri, dışarıda bırakılanları tespit ederek ortaya çıkan eserin Osmanlı bilimsel literatüründeki yerini belirlemeye çalışmaktadır. Söz konusu atlas Avrupa'da döneminin en prestijli ve kapsamlı eseriydi. Eserin İstanbul'a gelişi Osmanlı bilim tarihi açısından önemli bir döneme denk geldi. Birçok açıdan derin dönüşümler geçiren Osmanlı Devleti'nin başkenti İstanbul'da kozmopolit bir nüfus kompozisyonu oluşuyordu. Bu da beraberinde farklı bölgelerden gelen bilginin kolay dolaşımını getiriyordu. İşte Ebu Bekir bin Behrâm ed-Dımaşkî'nin üstlendiği Atlas Maior tercümesi böylesi bir dönemde İstanbul'da yaşayan çeşitli yapılardan insanların müdahil olduğu bir çalışma oldu. Dolayısıyla bu tercüme sonucunda ortaya çıkan eserin bağlamı içinde anlaşılması dönemin bilimsel bilgi birikimini daha iyi anlamaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to determine the translation process of the Atlas Maior, published in Amsterdam and arriving in Istanbul as a diplomatic gift in 1668; the changes it underwent during translation; the additions and omissions; and the place of the resulting work in Ottoman scientific literature. The atlas in question was the most prestigious and comprehensive work of its time in Europe. Its arrival in Istanbul coincided with an important period in the history of Ottoman science. Istanbul, the capital of the Ottoman Empire, which was undergoing profound transformations in many respects, had a cosmopolitan population. This facilitated the easy circulation of knowledge across different regions. The translation of the Atlas Maior undertaken by Abu Bakr bin Bahrām al-Dimashqī was a work in which people from various backgrounds living in Istanbul were involved. Therefore, understanding the work resulting from this translation in its context will help to better understand the scientific knowledge of the period.