Osmanlı İmparatorluğu'nda 1878-1920 yılları arasındaki ermeni eylemlerinin etno-sembolist milliyetçilik kuramı çerçevesinde incelenmesi
An analysis of armenian movements in the Ottoman Empire between 1878 and 1920 within the framework of ethno-symbolist nationalism theory
- Tez No: 1010221
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Terörizm Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1878–1920 yılları arasındaki dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda gelişen toplumsal ve siyasal hareketleri, etno-sembolist milliyetçilik kuramı çerçevesinde incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, bu dönemde ortaya çıkan Ermeni faaliyetlerini yalnızca siyasal veya askerî olaylar olarak değil, tarihsel kimlik inşasının kültürel ve sembolik unsurlarıyla birlikte değerlendirmektir. Etno-sembolist yaklaşım, modern ulusların tarihsel süreklilik taşıyan etnik topluluklar, mitler, semboller ve kolektif hafıza üzerinden biçimlendiğini öne sürmektedir. Bu kuramsal çerçeve doğrultusunda çalışma, kimlik oluşumunun geçmişle kurulan sembolik bağlar, ortak mitler ve geleneksel aidiyet unsurları aracılığıyla nasıl yeniden üretildiğini ortaya koymaktadır. Araştırmada tarihsel araştırma yöntemi ve nitel içerik analizibirlikte kullanılmış; literatürden elde edilen veriler etno-sembolist kuramın kavramsal sınırları içerisinde değerlendirilmiştir. Bulgular, milliyetçi hareketlerin ortaya çıkışında tarihsel hafızanın ve sembolik unsurların belirleyici olduğunu, modern ulus bilincinin ise bu tarihsel temeller üzerine inşa edildiğini göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, milliyetçilik kuramlarının tarihsel örnekler üzerinden değerlendirilmesine katkı sunmayı ve kimlik inşasının çok katmanlı yapısını etno-sembolist bir bakışla açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the social and political movements that emerged within the Ottoman Empire between 1878 and 1920through the framework of ethno-symbolist nationalism theory. The main objective of the research is to analyze the Armenian movements of this period not merely as political or military events, but as reflections of a broader process of historical identity construction with its cultural and symbolic dimensions. The ethno-symbolist approach argues that modern nations are shaped by ethnic communities possessing historical continuity, and by the myths, symbols, and collective memories that sustain them. In this context, the study explores how identity formation is reproduced through symbolic ties to the past, shared myths, and traditional elements of belonging. The research employs both historical research and qualitative content analysis methods, evaluating data obtained from the literature within the conceptual boundaries of the ethno-symbolist framework. The findings indicate that historical memory and symbolic elements played a decisive role in the emergence of nationalist movements, and that modern national consciousness was constructed upon these historical foundations. In conclusion, the study aims to contribute to the understanding of nationalism theories through historical examples and to explain the multilayered nature of identity formation from an ethno-symbolist perspective.