Davranışsal finans teorileri kapsamında yatırımcı davranışlarının analizi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasaları örneği
Analysis of investor behavior in the context of behavioral finance theories: The case of developed and developing country markets
  1. Tez No: 1010225
  2. Yazar: ESRA AKIZ
  3. Danışmanlar: DR. BAHAR ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Davranışsal finans, insanların finansal bir ortamda gerçekte nasıl davrandıklarını inceler. Özellikle duyguların ve bilişsel önyargıların finansal kararları, şirketleri ve finansal piyasaları nasıl etkilediğini araştırır. Psikolojik önyargıların yatırımcıların kararlarını nasıl etkilediği önemlidir. Çünkü psikolojik önyargıları anlayan bir yatırımcı, geleneksel finansın sağladığı araçları da daha iyi değerlendirebilecektir. Çalışmada davranışsal finans metodolojisini açıklayabilmek için aşırı güven literatürüne odaklanılmaktadır. Aşırı güven teorik ve ampirik davranışsal finans literatüründe en çok çalışılan konu olarak önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda, tezin amacı gelişmiş ülkeler içinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada ülke piyasaları ile gelişmekte olan ülkeler içinde yer alan Brezilya, Çin, Endonezya, Hindistan, Meksika, Rusya ve Türkiye ülke piyasalarında aşırı güven hipotezini sınamaktır. Çalışma kapsamında ilk olarak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde piyasa getirilerinden piyasa işlem hacmine doğru nedensellik ilişkisinin varlığı Toda-Yamamoto analizi ile sınanmıştır. Daha sonra gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasalarında işlem hacimlerinin volatil davranışlar gösterip göstermediği geleneksel yöntemlerin dışında literatürde ilk olarak stokastik volatilite modelleri ile araştırılmıştır. Toda – Yamamoto nedensellik analizinden elde edilen sonuçlara göre gelişmiş ülke piyasalarının tamamında yatırımcıların aşırı güven çerçevesinde davranışlar sergilediği belirlenmiştir. Diğer taraftan, Endonezya ve Rusya piyasaları hariç olmak üzere gelişmekte olan ülke piyasalarında da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Stokastik volatilite modellerinden elde edilen sonuçlara göre gelişmiş ülke piyasalarının tamamında piyasa işlem hacimlerinin volatil davranışlar sergilediği anlaşılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre gelişmiş ülke piyasalarının tamamında yatırımcıların aşırı güven çerçevesinde davranışlar sergilediği belirlenmiştir. Diğer taraftan gelişmekte olan ülke piyasaları işlem hacimlerinin de stokastik volatilite modelleri çerçevesinde volatil davranışlar sergilediği belirlenmiştir. Gelişmişte olan ülke piyasalarının tamamında yatırımcıların aşırı güven çerçevesinde davranışlar sergilediği belirlenmiştir. Bu anlamda çalışma aşırı güven hipotezini literatürde, stokastik volatilite modelleri kullanarak inceleyen ilk çalışma olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance examines how individuals behave in a financial environment, particularly exploring how emotions and cognitive biases influence financial decisions, companies, and financial markets. Understanding the impact of psychological biases on investor decisions is crucial, as an investor with knowledge of these biases can better evaluate the tools provided by traditional finance. This study focuses on the literature of overconfidence to explain the methodology of behavioral finance. Overconfidence holds a significant place in theoretical and empirical behavioral finance literature and is the most studied topic. In this context, the aim of the thesis is to test the overconfidence hypothesis in developed countries, including the United States, Germany, France, the United Kingdom, Italy, Japan, and Canada, as well as in developing countries, including Brazil, China, Indonesia, India, Mexico, Russia, and Turkey. In the study, first, the existence of causality relationship from market returns to market trading volume in developed and developing countries was tested using the Toda-Yamamoto analysis. Then, beyond traditional methods, the volatile behaviors of trading volumes in developed and developing country markets were investigated for the first time in the literature using stochastic volatility models. According to the results obtained from the Toda-Yamamoto causality analysis, it was determined that investors in all developed country markets exhibited behaviors within the framework of overconfidence. On the other hand, similar results were obtained in developing country markets, except for Indonesia and Russia. According to the results obtained from stochastic volatility models, it was understood that market trading volumes exhibited volatile behaviors in all developed country markets. In line with the results, it was determined that investors in all developed country markets exhibited behaviors within the framework of overconfidence. On the other hand, it was determined that trading volumes in developing country markets also exhibited volatile behaviors within the framework of stochastic volatility models. It was determined that investors in all developed country markets exhibited behaviors within the framework of overconfidence. In this sense, the study is important as the first to examine the overconfidence hypothesis in the literature using stochastic volatility models.