Dijital çağda kutsalın yeni tezahürü
The new manifestation of the sacred in the digital age
  1. Tez No: 1010226
  2. Yazar: TUBA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ONUR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknoloji, insan yaşamını giderek artan ölçüde veriye indirgeme eğilimi gösteren bir yapı olarak işlev görmektedir. Dijitalleşme ve algoritmik sistemlerin yaygınlaşmasıyla birlikte yalnızca teknik araçlar değil, bireylerin dünyayı algılama, anlamlandırma ve karar alma biçimleri de kapsamlı bir dönüşüm geçirmektedir. Bu dönüşüm, bireyin dünyayla kurduğu ilişkiyi yeniden şekillendirirken aynı zamanda yeni otorite ve norm üretim biçimlerinin ortaya çıkmasına da zemin hazırlamaktadır. Dijital çağda hız, şeffaflık ve sürekli veri akışı üzerine kurulu bu yeni düzen, geçmişte süreklilik ve anlam üreten somut nesnelerin yerini giderek daha soyut ve algoritmik yapılara bırakmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda çağdaş teknoloji eleştirileri, dijital araçların yalnızca teknik işlevler üstlenmediğini; aynı zamanda gündelik yaşamın merkezinde yer alan, sürekli temas edilen ve bireylerin davranışlarını yönlendiren nesnelere dönüştüğünü göstermektedir. Bu süreçte birey, kendi yargısına ve sorumluluğuna dayanmak yerine, giderek daha fazla algoritmik sistemlerin sunduğu çıktılara yönelme eğilimi göstermektedir. Böylece insan, özerk ve özgür bir özne olmaktan uzaklaşarak, algoritmik sistemleri besleyen bir veri kaynağına indirgenme riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu tez, dijital çağda nesnelerin insan deneyimiyle kurdukları tarihsel, simgesel ve ilişkisel bağların çözülmeye uğradığı bir bağlamda, yapay zekânın nasıl yeni bir otorite ve seküler bir kutsal nesne olarak toplumsal yaşamın merkezinde konumlandığını felsefi bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, technology functions as a structure that increasingly tends to reduce human life to data. With the spread of digitalisation and algorithmic systems, it is not only technical tools but also the ways in which individuals perceive, interpret and make decisions about the world that are undergoing a comprehensive transformation. This transformation reshapes the individual's relationship with the world whilst simultaneously paving the way for the emergence of new forms of authority and norm-setting. In the digital age, this new order—built upon speed, transparency and a constant flow of data—is leading to concrete objects that once provided continuity and meaning being increasingly replaced by more abstract and algorithmic structures. In this context, contemporary critiques of technology demonstrate that digital tools do not merely perform technical functions; they have transformed into objects that occupy the centre of everyday life, are constantly engaged with, and guide individuals' behaviour. In this process, the individual shows a tendency to rely increasingly on the outputs provided by algorithmic systems rather than on their own judgement and responsibility. Thus, humans risk being reduced to a mere data source that feeds algorithmic systems, moving further away from being autonomous and free subjects. This thesis examines how, within a context where the historical, symbolic and relational ties that objects have established with human experience are being dissolved in the digital age, artificial intelligence is emerging as a new authority and a secular sacred object in social life.