Teknik analizin yatırımcı kararlarına etkileri; yanılsamalar bir yönlendirme mi?
Technical analysis of investor decisions effects; is it a misleading direction?
- Tez No: 589748
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Maliye, İşletme, Econometrics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
“Teknik Analizin Yatırımcı Kararlarına Etkileri; Yanılsamalar Bir Yönlendirme Mi?”isimli bu çalışmanın amacı, teknik analizle hisse senedi al-sat işlemleri yapan yatırımcının, psikolojik yanılsamalarla aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma kapsamında,“Davranışsal finans teorileri nelerdir?”,“Yatırımcı kararlarını etkileyen psikolojik yanılsamalar nelerdir?”,“Bireylerin davranışlarının anlaşılmasını sağlamak için teknik analizle yatırım yapan yatırımcıların psikolojik yanılsamalarla ilişkisi nedir?”, gibi sorulara cevap aranmıştır. Çalışmanın teorik kısmı yerli ve yabancı kaynaklardan hazırlanmıştır. Konuya ilişkin olarak veri tabanlarından literatür taraması yapılarak gerekli kitap ve makaleler temin edilmiştir. Uygulama kısmında ise, teknik analiz ve psikolojik yanılsamalar arasındaki ilişkiyi ölçmeye yönelik bir saha çalışması yapılmıştır. Yatırımcılarla yapılan yüz yüze görüşmelerde teknik analistlerin hisse senedi alırken yanılsamalara düşüp düşmedikleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, davranışsal finans ve psikolojik yanılsamalara ilişkin bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, temel analiz, teknik analiz ve portföy analizi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son kısmında ise, teknik analiz ve yanılsamalar ile ilgili açıklamalar yapılmış ve teknik analistlere yönelik yapılan gözlem ile ilgili bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Technical analysis of investor decisions effects; İs it a misleading direction?”the aim of this study is to determine the relationship between psychological illusions and the investors who buy and sell stocks through technical analysis. As part of the research,“what are behavioral finance theories?”,“What are the psychological illusions that affect investor decisions?”,“What is the relationship of investors investing in technical analysis to psychological illusions to enable understanding of individuals' behavior?”, sought answers to questions such as. The theoretical part of the study was prepared from domestic and foreign sources. The necessary books and articles were provided by scanning the literature from the databases in relation to the subject. In the application section, a field study was conducted to measure the relationship between technical analysis and psychological illusions. In face-to-face interviews with investors, technical analysts tried to assess whether they had fallen into illusions when buying stocks. The work consists of three parts. The first section provides information on behavioral finance and psychological illusions. In the second section, information about basic analysis, technical analysis and portfolio analysis is given. In the third and final part of the study, explanations were made about technical analysis and illusions and findings were evaluated regarding the observation made to the technical analysts.