Yıldız Sarayı Kütüphanesi ve harita koleksiyonu
Yildiz Palace Library and map collection
  1. Tez No: 1010240
  2. Yazar: EBUBEKİR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL İLKNUR SERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı İmparatorluğu döneminde tesis edilen ve günümüze ulaşan kütüphaneler, barındırdıkları kitap, harita, fotoğraf, arşiv belgeleri ve nadir koleksiyonlar bakımından yalnızca Türkiye'nin değil, dünya kültürel mirasınında önemli bilgi merkezleri arasında yer almaktadır. Türkiye'de üç tane saray kütüphanesi vardır. Topkapı, Dolmabahçe ve Yıldız Sarayı Kütüphanesi. Saray kütüphanesinin kuruluşu, Fatih Sultan Mehmed'in Manisa'dan Edirne Sarayı'na götürdüğü kitaplarla başlar. Sultan Abdülhamid Yıldız Sarayı Kütüphanesi'ni Dolmabahçe Sarayı Kütüphanesi'nden getirdiği kitaplarla kurar. Yıldız Sarayı Kütüphanesi'nin ilk ismi, 'Kütüphâne-i Hümâyûn-ı Hazreti Şehriyâri'dir. Bilgi ve belgeye çok meraklı olan Sultan Abdülhamid, Yıldız Sarayı Kütüphanesini kitap, fotoğraf albümü ve haritalarla zenginleştirmiştir. Bu tezde Yıldız Sarayı Kütüphanesi'nin kuruluşundan günümüze geçirdiği aşamalar anlatılmıştır. Ayrıca Sultan II. Abdülhamid'in Türk kütüphaneciliğine ve haritacılığına katkıları çalışılmıştır. Yıldız Sarayı Kütüphanesi bilgi kaynakları açısından çok değerlidir. Kütüphanedeki kitap, fotoğraf ve haritalar birinci derece belge niteliğindedir. Bu çalışmada Yıldız Sarayı Kütüphanesinde bulunan koleksiyonlar tanıtılmıştır. Yıldız Sarayı Kütüphanesi'nde bulunan harita ve plânların künye bilgileri çıkarılmıştır. Sonuç olarak Yıldız Sarayı Kütüphanesi'nde bulunan harita ve plânların çoğu 19. Y.y.'da yapılmıştır. Türk haritacılığının bu ülkedeki gelişimini belgelemesi açısından bu eserlerin Bilim, Kültür, Medeniyet ve Sanat tarihine katkıları olacağı kanaatindeyim.
Özet (Çeviri)
Libraries founded during the Ottoman era and extant today stand as vital knowledge centers for both Turkish and global cultural heritage, by virtue of the extensive books, maps, photographs, archival documents, and rare collections preserved within their holdings. There are three distinct palace libraries in Turkey, namely the Topkapı, Dolmabahçe, and Yıldız Palace Libraries. The genesis of Ottoman palace libraries traces back to the books relocated by Sultan Mehmed II from Manisa to the Edirne Palace. Sultan Abdulhamid II established the Yıldız Palace Library with books transferred from the Dolmabahçe Palace Library. The library was initially designated as the Kütüphâne-i Hümâyûn-ı Hazreti Şehriyâri. Sultan Abdulhamid II, who possessed a deep fascination for information and archival materials, expanded the holdings of the Yıldız Palace Library by incorporating diverse books, photographic albums, and cartographic resources. Accordingly, this doctoral thesis delineates the evolutionary stages that the Yıldız Palace Library has undergone from its foundation to the present day. In addition, this study investigates the impacts and contributions of Sultan Abdulhamid II to the fields of Turkish librarianship and cartography. The Yıldız Palace Library holds immense significance in terms of its information resources. The books, photographs, and maps preserved within the library constitute primary source materials. This study presents an overview of the collections preserved at the Yıldız Palace Library and extracts the descriptive cataloging data for the maps and plans in the library's holdings. Ultimately, it has been established that most of the maps and plans preserved at the Yıldız Palace Library date back to the 19th century. It is concluded that these artifacts will make a substantial contribution to Turkish Science, Culture, Civilization, and Art by chronicling the evolution of cartography within the country.