Lise öğrencilerinin yapay zekâya yönelik genel tutumları ile intihale karşı tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between high school students' general attitudes toward artificial intelligence and their attitudes toward plagiarism
- Tez No: 1010285
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin yapay zekâya yönelik genel tutum ile intihale karşı tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek ve çeşitli demografikler açısından değerlendirmektir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiş olup ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılar İstanbul ilinin çeşitli ilçelerinde yer alan üç farklı lisede öğrenim gören 366 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Yapay Zekâ Genel Tutum Ölçeği ve İntihale Karşı Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri çevrim içi ortamda hazırlanan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyonel analizi ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda öğrencilerin yapay zekâ kullanımına yönelik olumlu tutumlara sahip oldukları; ancak yapay zekâ destekli ödev yazımında etik risklere ilişkin farkındalıklarının sınırlı düzeyde olduğu görülmüştür. Öğrencilerin yapay zekâya yönelik genel tutumları ile intihale karşı tutumları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgular, yapay zekâ araçlarının eğitim süreçlerine entegrasyonu sürecinde dijital okuryazarlık, etik farkındalık ve akademik dürüstlük eğitimlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between high school students' general attitudes toward artificial intelligence and their attitudes toward plagiarism, and to evaluate these attitudes in terms of various demographic variables. A quantitative research approach was adopted, and a correlational survey design was employed. The study group consisted of 366 students enrolled in three different high schools located in various districts of Istanbul. Data were collected using the Demographic Information Form, the Artificial Intelligence General Attitude Scale, and the Attitude Toward Plagiarism Scale. The research data were gathered through an online questionnaire. The collected data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis. The results indicated that students had generally positive attitudes toward the use of artificial intelligence; however, their awareness of ethical risks related to AI-assisted assignment writing was limited. A statistically significant, positive, and moderate-level relationship was found between students' general attitudes toward artificial intelligence and their attitudes toward plagiarism. The findings highlight the importance of digital literacy, ethical awareness, and academic integrity education in the process of integrating artificial intelligence tools into educational practices.