Laparoskopik apendektomi geçiren hastalarda perikondriyal yaklaşım ile uygulanan modifiye torakoabdominal (M-TAPA) plan bloğunun postoperatif opioid tüketimine ve postoperatifsürece etkisi
The effect of the perichondrial approach–guided modified thoracoabdominal (M-TAPA) plane block on postoperative opioid consumption and postoperative outcomes in patients undergoing laparoscopic appendectomy
  1. Tez No: 1010284
  2. Yazar: ORHAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA ERTÜRK, DR. ALİ HAKAN EMİRKADI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Modifiye torakoabdominal plan bloğu (M-TAPA), torakoabdominal sinirlerin anterior ve lateral dallarını hedef alarak ağrı kontrolüne katkı sunan bir rejyonal anestezi tekniğidir. Major batın cerrahilerinde cerrahi girişim sonrasında analjezi amacıyla tercih edilmekte olan m-TAPA, güncel olarak arzu ettiğimiz multimodal analjezi ilkelerine katkı sunması ve dolayısıyla opioid gereksinimini azaltması bağlamında literatürde önemli bir blok olarak dikkat çekmektedir. Çalışmamızın amacı, laparoskopik apendektomi ameliyatı geçiren hastalarda, m-TAPA bloğunun postoperatif ağrı düzeyine, total tüketilen analjezi dozlarına ve postoperatif bulantı-kusma etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01 Kasım 2024 – 01 Mart 2025 tarihleri arasında yürütülen, tek merkezli, prospektif ve gözlemsel bir çalışmadır. Etik kurul onayı ve hastalardan gönüllü onam formu alındıktan sonra laparoskopik apendektomi planlanan ASA I–III, 18–65 yaş aralığında, vücut kitle indeksi (VKİ) < 35 olan, postoperatif bilateral M-TAPA uygulanan ve herhangi bir blok uygulanmayan toplam 64 hasta çalışmaya dahil edildi. Prospektif ve gözlemsel niteliği olan araştırmamızda, hastaların operasyon sürecine dair işlemlerine müdahale edilmedi, grup ayrımı araştırmacılar tarafından yapılmamış, hastalar hastane içinde klinisyenlerin rutin uygulama tercihine göre ilgili gruba dahil edildi. Hastalar, hali hazırda uyguladığımız klinik rutin pratiğe göre iki gruba ayrılmıştır: Grup 1 (n: 32): Laparoskopik apendektomi bitiminde, ekstübasyon öncesi bilateral M-TAPA uygulananlar. Grup 2 (n: 32): Laparoskopik apendektomi sonrası yalnızca intravenöz analjezi uygulanan hastalar. Genel anestezi tüm hastalarda kliniğimizin standart protokolü gereğince uygulanarak; rutin BIS, EKG, NIBP ve SpO₂ ile monitorizasyon sağlandı. Hastaların demografik bilgileri (cinsiyet, yaş, boy, kilo ve vücut kitle indeksi) ve ameliyat süreleri kaydedildi. Grup-1 hastalar bilateral olarak 10. kostanın alt yüzüne %0.25 bupivakain (20 mL) ile uygulanan hastalar arasından seçildi. Klinik seyrin gözlemlenmesi adına tüm hastalara postoperatif olarak PCA (Patient-controlled analgesia ) ağrı-analjezi pompası (tramadol 15 mg bolus, 15 dk kilit süresi) bağlandı. Demografik veriler, ameliyat süreleri, postoperatif ilk 24 saatlik VAS(Vizüel analog skala) skorları ve PCA tüketim miktarları kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, ASA skoru ve VKİ gibi demografik veriler açısından anlamlı fark bulunmadı (p > 0.05). Postoperatif ilk 24 saatte ölçülen VAS skorları, M-TAPA uygulanan grupta kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük bulundu (p < 0.05). Ayrıca, tramadol tüketimi de Grup 1'de anlamlı olarak daha azdır (p < 0.05). Gruplar arasında blokla ilişkili herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Sonuç: Laparoskopik apendektomi sonrası bilateral m-TAPA bloğu uygulanan hastalarda, postoperatif ağrı düzeyleri ve opioid tüketimi belirgin şekilde azalmıştır. Bu sonuçlar, M-TAPA'nın güvenli ve etkili bir rejyonal blok tekniği olduğunu ve analjezik gereksinimi azaltmada katkı sağladığını göstermektedir. M-TAPA, opioid yan etkilerini en aza indirmeyi hedefleyen multimodal analjezi protokollerine entegre edilebilecek değerli bir rejyonal blok yöntemi olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The modified thoracoabdominal plane block (M- TAPA), introduced by clinical researchers as one of the new-generation regional anesthesia techniques, targets the anterior and lateral branches of the thoracoabdominal nerves to provide effective postoperative analgesia. M-TAPA, commonly preferred in major abdominal surgeries, has garnered attention in the literature due to its contribution to multimodal analgesia strategies and its potential to reduce opioid requirements. This study was designed to investigate the impact of M- TAPA on postoperative pain levels, total analgesic consumption, and complications such as nausea and vomiting in patients undergoing laparoscopic appendectomy. Materials and Methods: This ethically approved, prospective observational study was conducted at the University of Health Sciences Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital between November 1, 2024, and March 1, 2025. After obtaining informed written and verbal consent, 64 patients aged 18–65 years, with a BMI <35, and ASA physical status I–III, scheduled for laparoscopic appendectomy, were enrolled. No intervention was made in the routine clinical process, and group allocation was not determined by the researchers but rather based on standard clinical practice. Data were collected prospectively, independent of researcher influence. Patients were divided into two groups according to routine intra-hospital clinical practice: Group 1 (n=32) Patients who received bilateral M-TAPA block with 20 mL of 0.25% bupivacaine per side before extubation following laparoscopic appendectomy. Group 2 (n=32) Patients who received only intravenous analgesia after laparoscopic appendectomy (Control Group). All patients underwent general anesthesia according to the standard protocol of our institution. Routine monitoring (BIS, ECG, NIBP, SpO₂) was applied. Postoperative pain management was performed using a patient-controlled analgesia (PCA) pump with tramadol (15 mg bolus, 15- minute lock-out time). Demographic data, surgical duration, postoperative VAS scores (first 24 hours), and PCA consumption amounts were recorded prospectively without interference. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic variables such as age, gender, BMI, ASA score, and duration of surgery (p > 0.05). Postoperative VAS scores recorded over the first 24 hours were significantly lower in the M-TAPA group compared to the control group (p < 0.05). Additionally, total tramadol consumption was significantly reduced in Group 1 (p < 0.05). No block-related complications were observed in either group. Conclusion: Bilateral M-TAPA block administered following laparoscopic appendectomy significantly reduced postoperative pain scores and opioid consumption. These findings demonstrate that M-TAPA is a safe and effective regional anesthesia technique that contributes to decreased analgesic demand. M-APA can be integrated into multimodal analgesia protocols aimed at minimizing opioid- related side effects in the postoperative period.