Tarihî binalarda malzeme bazlı yangın yükü analizi için bım-cbs entegreli bir model (YAN-SIM) önerisi
A bim-gis integrated model proposal (YAN-SIM) for materialbased fire load analysis in historic buildings
  1. Tez No: 1010346
  2. Yazar: BİLGEHAN BAKIRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Tarihî binalar, toplumların kültürel kimliğini temsil eden değerli varlıklardır ancak yangın tehlikesine karşı son derece kırılgandırlar. Notre-Dame Katedrali ve Brezilya Ulusal Müzesi gibi dünya çapındaki yangınlar, kültürel mirasın korunmasında yangın güvenliğinin kritik önemini ortaya koymaktadır. Türkiye'de de Haydarpaşa Garı ve Safranbolu'daki tarihî binalarda meydana gelen yangınlar bu acil ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu doktora tezi, tarihî binalardaki yangın risklerinin malzeme bazlı yangın yükü hesaplamaları üzerinden değerlendirilmesini ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile entegre edilebilir kapsamlı bir metodolojinin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Yangın Simülasyon Aracı (YAN-SIM) adlı özgün bir yazılım sistemi geliştirilmiştir. Yazılım, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) modellerinden otomatik veri çekme, yangın yükü hesaplama, İspanya RSCIEI standardına göre sekiz seviyeli risk sınıflandırma, UNESCO, ICOMOS ve NFPA gibi uluslararası standartlara uygun koruma önerileri sunma ve Open Street Map (OSM) altyapısı üzerinden interaktif risk haritaları oluşturma kapasitelerine sahiptir .Çalışmanın uygulama aşamasında, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Safranbolu'da dört tescilli tarihî konut üzerinde vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. Binaların BIM modelleri oluşturulmuş ve YAN-SIM sistemine aktarılmıştır. Yazılım, her bina için malzeme bazlı yangın yükü hesaplamaları yapmış, risk seviyelerini belirlemiş ve yapıya özgü yangın güvenlik önerileri üretmiştir. Araştırma bulguları, YAN-SIM yazılımının geleneksel manuel yöntemlere kıyasla önemli bir zaman verimliliği sağladığını göstermiştir. Geliştirilen sistem, yerel yönetimlere ve koruma kurullarına stratejik planlama için bilimsel temelli bir araç sunmaktadır. Bu çalışma, tarihî binalarda yangın güvenliği değerlendirmesinde standart tabanlı ve tekrarlanabilir nicel yöntemlere geçişi kolaylaştıran yenilikçi bir altyapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Historic buildings are valuable assets representing societies' cultural identity but are highly vulnerable to fire hazards. Fire incidents at world-renowned sites such as Notre-Dame Cathedral and the National Museum of Brazil underscore the critical importance of fire safety in cultural heritage preservation. In Turkey, fires at Haydarpaşa Station and historic buildings in Safranbolu highlight the urgent need for systematic fire risk management. This doctoral dissertation aims to assess fire risks in historic buildings through material-based fire load calculations and develop a comprehensive methodology integrated with Geographic Information Systems (GIS). An original software system named Fire Simulation Engine (YAN-SIM) has been developed. The software possesses capabilities including automatic data extraction from Building Information Modeling (BIM) models, fire load calculation, eight-level risk classification according to the Spanish RSCIEI standard, provision of protection recommendations aligned with international standards such as UNESCO, ICOMOS, and NFPA, and generation of interactive risk maps through Open Street Map (OSM) infrastructure. In the application phase, a case study was conducted on four registered historic residential buildings in Safranbolu, a UNESCO World Heritage Site. BIM models were created and transferred to the YAN-SIM system. The software performed materialbased fire load calculations, determined risk levels, and generated building-specific fire safety recommendations for each structure. Research findings demonstrate that YAN-SIM software provides significant time efficiency compared to traditional manual methods. The developed system offers local governments and conservation boards a scientifically-based tool for strategic planning. This study provides an innovative infrastructure that facilitates the transition to standard-based and reproducible quantitative methods in fire safety assessment of historic buildings.