Elma bakteriyel mikrobiyatasının belirlenmesi ve metagenom analizleri ile karakterizasyonu
Determination of apple bacterial microbiota and characterization by metagenome analysis
  1. Tez No: 1010347
  2. Yazar: ŞÜKRİYE MELİS ÖZSARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY KURTULUŞ BAŞTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de ve dünyada en önemli yumuşak çekirdekli meyve türlerinden biri olan elma ağaçlarının (Malus domestica L.) filosferik ve rizosferik mikrobiyotası incelenmiştir. Ülkemizde elma yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Isparta ve Niğde illerinde, pestisit kullanılan ve kullanılmayan bahçelerden alınan yaprak ve toprak örneklerinden genomik DNA, F-Spin Bacterial Fecal/Soil DNA İzolasyon Kiti kullanılarak elde edilmiştir. Moleküler tanılama kapsamında, 16S rRNA geninin V3-V4 bölgesi 341F–805R primer dizileri ile amplifiye edilmiştir. 16S rRNA gen amplikon analizi ile organik ve kimyasal tarım yönetim sistemlerinin, bitki kompartmanlarının ve coğrafi konumun elma mikrobiyomu üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Toprak ve yaprak örnekleri aynı zamanda Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Moleküler Bitki Bakteriyolojisi Laboratuvarı'nda kültüre alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, farklı bahçelerde Proteobacteria (Pseudomonadota), Bacteroidetes, Actinobacteria ve Firmicutes (Bacillota) filumlarının farklı oranlarda baskın olduğu belirlenmiş; bakteri cinsleri ve taksonlarının lokasyon ve yetiştirme koşullarına bağlı olarak değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, mikrobiyal yapıyı en güçlü şekilde coğrafi faktörlerin etkilediği, bunu bitki kompartmanlarının izlediği ve tarımsal yönetim tipinin ise daha sınırlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Organik yönetim sistemlerinin daha dengeli ancak daha düşük yoğunluklu mikrobiyal toplulukları desteklediği belirlenmiştir. Bu çalışma ile biyolojik mücadele olanaklarının araştırılmasına temel oluşturabilecek önemli sonuçlara ulaşıldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phyllospheric and rhizospheric microbiota of apple trees (Malus domestica L.), one of the most important pome fruit crops in Türkiye and worldwide, were investigated. Leaf and soil samples were collected from pesticide-treated and untreated apple orchards located in Isparta and Niğde provinces, where apple cultivation is widely practiced. Genomic DNA was extracted using the F-Spin Bacterial Fecal/Soil DNA Isolation Kit, and molecular identification was performed by amplifying theV3- V4 region of the 16S rRNA gene using the 341F–805R primer set. The apple microbiome was analyzed through 16S rRNA gene amplicon sequencing to determine the effects of agricultural management practices (organic and conventional), plant compartments, and geographical location. In addition, soil and leaf samples were cultured at the Molecular Plant Bacteriology Laboratory, Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, Selçuk University. The results revealed that bacterial communities were predominantly composed of the phyla Proteobacteria (Pseudomonadota), Bacteroidetes, Actinobacteria, and Firmicutes (Bacillota), with varying relative abundances among different orchards. Bacterial genera and taxa exhibited significant variation depending on geographical location and cultivation practices. Overall, microbial community structure was most strongly influenced by geographical factors, followed by plant compartment, while agricultural management type had a comparatively weaker effect. Organic management systems were found to support more balanced but lower-density microbial communities. The findings of this study provide a valuable foundation for future research on microbiome-based biological control strategies in apple production systems .