Yatan hastalarda akut böbrek hasarı epidemiyolojisinin araştırılması
Research on the epidemiology of acute kidney injury in hospitalized patients
  1. Tez No: 1010363
  2. Yazar: ELİF IŞIKLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK GÖKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Artan yaşam süresi, ilaç kullanımı ve nefrotoksik madde içeren görüntüleme yöntemlerine rağmen genel popülasyonu kapsayan güncel etiyolojik ve epidemiyolojik çalışmalar bulunmamaktadır. Bu çalışmada, İzmir Şehir Hastanesinde yatarak tedavi gerektiren akut böbrek hasarı (ABH) hastalarının ve yatarken akut böbrek hasarı gelişen hastaların güncel etiyolojik verilerini, vital ve laboratuvar bulgularını, böbrek fonksiyonları açısından sonlanımlarını ve klinik sonlanımlarını detaylı inceleyerek akut böbrek hasarının erken tanınması, etiyolojiye yönelik uygun tedavi verilmesinin prognoz, morbidite ve mortalite üzerine etkisini ortaya koymayı amaçladık. Materyal Metod: Çalışmaya 1 Ocak 2023 ile 31 Nisan 2024 tarihi arasında İzmir Şehir Hastanesinde 2012 KDIGO kriterlerine göre akut böbrek hasarı nedeniyle yatarak tedavi gören ve herhangi bir sebeple yatarken akut böbrek hasarı gelişen 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Hastaların verileri hastane sistemi üzerinden geriye dönük olarak tarandı. Hastaların demografik verileri, başvuru anındaki vital bulguları, idrar miktarları, hemogram, biyokimya ve kan gazı parametreleri, komorbiditeleri, hemodiyaliz ihtiyaçları, hemodiyaliz süresi, renal sonlanımları, yatış süreleri ve klinik sonlanımları kaydedildi. Etiyolojik ve epidemiyolojik dağılımların yanında klinik ve laboratuvar bulgularının; böbrek hasarının başlangıcı, etiyolojisi, evresi, yatış süresi, yoğun bakım ihtiyacı, kronik sürece ilerleyiş ve mortalite ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 245 ABH hastasının %60'ında pre-renal, %20'sinde renal, %8,6'sında post-renal, %11,4'ünde mikst sebepler olduğunu tespit ettik. Pre renal sebepler içinde en sık sebebin dehidratasyon olduğunu, renal etiyolojide en sık kontrast ilişkili nefropatinin görüldüğünü, post-renal sebeplerde ise en sık malignitelerin sorumlu olduğunu gördük. Etiyolojiye göre mortalite oranları %9,5 ile en düşük post-renal grupta saptanmış olsa bile gruplar arasında mortalite açısından istatistiksel anlamlı fark görmedik. Akut böbrek hasarıyla başvuran ve yatarken ABH gelişen hasta grupları karşılaştırıldığında iki grup arasında yatış süresi ve mortalite oranları yatarken ABH gelişen grupta istatistiksel anlamlı yüksek bulduk. Toplam ölüm oranını %23,7 olarak tespit ettik ve bu oran 10 yıl önceki çalışmalarla benzerdi. Ürik asit yüksekliği, hipoalbuminemi, AST-ALT yüksekliği, prokalsitonin düzeyi, laktik asidoz ile mortalite arasında korelasyon saptadık. Sonuç: Hastane kaynaklı ABH, düşük VKİ, ÜA, hipoalbuminemi, yüksek karaciğer fonksiyon testleri, laktat yüksekliği gibi sebeplerin daha yüksek mortaliteyle ilişkisini ortaya koyduğumuz retrospektif çalışmamızda, ortak tanımlarla ABH'nin ve etiyolojisinin erken tanınmasının, kontrast madde-ilaç ilişkili ABH gibi önlenebilir durumların öngörülerek önlemler alınmasının daha düşük morbidite, mortalite ve sağlık maliyetleri gibi olumlu sonuçları olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite the increasing life expectancy, medication usage, and imaging methods containing nephrotoxic substances, there are still no current etiological and epidemiological studies covering the general population. In this study, we aimed to examine the current etiological data, vital and laboratory findings, renal outcomes, and clinical outcomes of patients with acute renal failure (ARF) requiring inpatient treatment at İzmir City Hospital, as well as patients who developed acute kidney injury (AKI) during their hospitalization. The goal was to highlight the effect of early recognition of AKI and the provision of appropriate treatment based on its etiology on prognosis, morbidity, and mortality. Materials and Methods: The study included adult patients (aged 18 and above) who were admitted for inpatient treatment with AKI according to the 2012 KDIGO criteria between January 1, 2023, and April 31, 2024, at İzmir City Hospital. Data was retrospectively collected from the hospital system. Demographic data, vital signs at admission, urine output, hemogram, biochemical and arterial blood gas parameters, comorbidities, need for hemodialysis, hemodialysis duration, renal outcomes, length of stay, and clinical outcomes of the patients were recorded. The relationships between clinical and laboratory findings and the onset of kidney injury, etiology, stage, length of stay, intensive care need, progression to chronic kidney disease, and mortality were also analyzed, along with the distribution of etiologies and epidemiological data. Results: Among the 245 AKI patients included in the study, 60% had pre-renal, 20% had renal, 8.6% had post-renal, and 11.4% had mixed causes. Dehydration was identified as the most common cause among pre-renal etiologies. Contrast-induced nephropathy was found to be the most frequent renal etiology, while malignancies were the leading cause of post-renal AKI. Although mortality rates were lowest in the post-renal group at 9.5%, no statistically significant difference in mortality was found among the groups. When comparing patients who presented with AKI to those who developed AKI during hospitalization, the group that developed AKI during hospitalization had significantly higher length of stay and mortality rates. The overall mortality rate was found to be 23.7%, which was similar to studies conducted 10 years ago. Correlations were found between mortality and elevated uric acid, hypoalbuminemia, elevated AST-ALT levels, procalcitonin levels, and lactic acidosis. Conclusion: In our retrospective study, we identified a relationship between hospital acquired AKI, low BMI, elevated uric acid, hypoalbuminemia, high liver function tests, and elevated lactate levels with higher mortality. Early recognition of AKI and its etiology, along with prevention measures for avoidable causes such as contrast and drug-induced AKI, could lead to better outcomes in terms of reduced morbidity, mortality, and healthcare costs.