Toplum kaynaklı akut böbrek hasarı nedeniyle yatan hastalarda etiyoloji, hastane içi morbidite, mortalite ve erken dönem prognoz
Etiology, in hospital morbidity, mortality and early prognosis in inpatients due to community-acquired acute kidney injury
  1. Tez No: 803163
  2. Yazar: SEDA ŞENKARDEŞ KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Toplum kaynaklı akut böbrek hasarında hastane içi mortalite, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ihtiyacı, akut ve rutin hemodiyaliz (HD) ihtiyacı ile ilgili prognostik faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Hastaların eşlik eden hastalıkları, akut böbrek hasarına (ABH) neden olan klinik durumlar, laboratuvar testleri ile risk faktörlerini tanımlamak ve klinisyenlerin daha yüksek risk altındaki hastalara erken müdahale edebilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne Aralık 2021-Nisan 2023 tarihleri arasında başvuran ve toplum kaynaklı ABH nedeniyle hastanemiz yataklı servislerinde en az 48 saat boyunca yatırılarak tedavi edilen 18 yaş üstü ABH tanılı hastalar prospektif olarak çalışmaya alındı. Hastaların eşlik eden hastalıkları, ABH etiyolojisi, laboratuvar sonuçları, akut HD ve YBÜ gereksinimi, sağ kalım ve hastaneden çıkışta rutin HD gereksinimi olup olmadığı izlendi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 260 hasta dahil edildi. Hastaların %76.2'sinde (n=198) prerenal, %33.5'inde (n=87) intrarenal, %10.8'inde (n=28) postrenal ABH etiyolojisi mevcuttu. Evre 1 ABH oranı %14.2, evre 2 ABH %25, evre 3 ABH %60.8 idi. Genel mortalite %9.4 (n=24), YBÜ gereksinimi %26.5 (n=68), akut HD gereksinimi %47.7 (n=124) ve rutin HD gereksinimi %14.8 idi. ABH evreleri arasında mortalite açısından anlamlı fark saptanmadı. Multivariate analizde konjestif kalp yetmezliğinin (KKY) mortalite riskini 7.1 kat, albümin seviyelerinde 1 g/dl düşüşün 3.1 kat, prokalsitonin düzeylerindeki her 1 pg/ml artışın mortaliteyi 1.02 kat artırdığı görüldü. YBÜ gereksinimi ile ilişkili faktörlerde ise albümin seviyelerinde 1 g/dl düşüşün YBÜ gereksinimini 2.2 kat, LDH seviyelerindeki her 100 U/L artışın 1.2 kat ve hemoglobin (Hb) seviyelerindeki her 1 g/dl düşüşün ise 1.2 kat artırdığı görüldü. Akut HD ihtiyacı açısından hastalarda kardiyorenal sendrom bulunmasının akut HD gereksinimini 7.3 kat, oligürinin 4.5 kat, giriş kreatininde her 1 mg/dl artışın ise 2.1 kat artırdığı görüldü. Kardiyorenal sendromun eksterne olduktan sonra rutin HD gereksinimini 12.6 kat, giriş kreatinin seviyelerindeki 1 mg/dl artışın 1.4 kat ve Hb seviyelerindeki her 1 g/dl düşüşün 1.4 kat artırdığı görüldü. Sonuç: Toplum kaynaklı ABH hastalarında prerenal nedenler öne çıkmıştır. Giriş kreatinin ve oligüriye ek olarak kardiyak hastalıklar (KKY ve kardiyorenal sendrom), albümin, prokalsitonin, LDH ve Hb de prognostik faktörler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: We aimed to investigate the prognostic factors related to in-hospital mortality and intensive care, acute and chronic hemodialysis need in community-acquired acute kidney injury. Also, we aimed to identify the patient's comorbidities, the clinical conditions that cause acute kidney injury (AKI), and the risk factors with laboratory tests and to enable the clinicians to intervene early in the population at higher risk. Materials and Methods: We included older than 18 years old patients with AKI who applied to the Emergency Service of University of Science Bağcılar Education and Research Hospital between December 2021 and April 2023 and were hospitalized in our hospital's inpatient services for at least 48 hours due to community-acquired acute kidney injury. The patients were included in the study prospectively. Concomitant diseases, etiology of acute kidney injury, laboratory results, need for acute hemodialysis and intensive care unit, survival, and need for chronic hemodialysis at discharge were monitored. Results: A total of 260 patients were included in our study. Prerenal etiology was present in 76.2% (n=198) of the patients, intrarenal in 33.5% (n=87), and postrenal in 10.8% (n=28). The rate of stage 1 AKI was 14.2%, stage 2 AKI was 25%, and stage 3 AKI was 60.8%. The overall mortality rate was 9.4% (n=24), ICU requirement was 26.5% (n=68), acute HD requirement was 47.7% (n=124), and chronic HD requirement was 14.8%. There was no significant difference in mortality between AKI stages. In the multivariate analysis, we saw that congestive heart failure increased the mortality risk 7.1 times, a 1 g/dl decrease in albumin levels 3.1 times, and every 1 pg/ml increase in procalcitonin levels increased mortality 1.02 times. In the factors related to the need for intensive care, we observed that a 1 g/dl decrease in albumin levels increased the ICU requirement 2.2 times, every 100 U/L increase in LDH levels 1.2 times, and each 1 g/dl decrease in Hb levels increased ICU requirement 1.2 times. In terms of acute HD requirement, we observed that the presence of cardiorenal syndrome in patients increased acute HD requirement 7.3 times, oliguria 4.5 times, and each 1 mg/dl increase in initial creatinine 2.1 times. Also, we observed that cardiorenal syndrome increased chronic HD requirement 12.6 times, a 1 mg/dl increase in initial creatinine levels 1.4 times, and each 1 g/dl decrease in Hb levels 1.4 times after externation. Conclusion: Prerenal causes were prominent in community-acquired AKI patients. In addition to creatinine and oliguria, cardiac diseases (CHF and cardiorenal syndrome), albumin, procalcitonin, LDH, and Hb are among the prognostic factors.