Karayolu geometrik standartları ile karayolu güvenliği ve kapasitesi ilişkileri
Road geometric standards with relationship between road safety and capacity
  1. Tez No: 101038
  2. Yazar: EKREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
KARAYOLU GEOMETRİK STANDARTLARI İLE KARAYOLU GÜVENLİĞİ VE KAPASİTESİ İLİŞKİLERİ Bu çalışmanın konusu, karayolu geometrik standartları ile yol güvenliği ve kapasitesi ilişkileridir. Birinci bölümde, tezin konusuna giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, yol geometrik standartları tanımlanmış ve bu işlemi yaparken proje hızı, yol geometrik standartlarının ana parametresi olarak kabul edilmiştir. Diğer geometrik standartlar ise yol güvenliğini önemli ölçüde etkileyen yol kesimleri içinde incelenmiştir. Bu yol kesimleri sırasıyla yatay kurbalar, düşey kurbalar olarak tanımlanmış, ayrıca fiziki standart olarak yol yüzey yapısı ele alınmıştır. Geometrik standartları tanımlanırken trafik kazalarıyla doğrudan veya dolaylı ilişkisi olan yol elemanları, bahsedilen yol kesimleri içinde analiz edilmiştir. Kurbalar konusunda, yatay kurbalarda birleştirme eğrilerinin, merkezkaç kuvvetinin sademe etkisini azalttığından, dever uygulaması ve bu sırada aracın maruz kaldığı kuvvetler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Düşey kurba konusunda da görüş uzunluğu, eğim ve eğim boyundan bahsedilmiş ve bunun sonucunda trafik akımlarında oluşan hız farklılıklarının yolun kapasitesi ve güvenliğine olumsuz etkide bulunduğu belirtilmiştir. Yol yüzey yapısının fren boyu, araç sürüş konforu ve emniyet üzerinde etkileri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, kapasiteye etki eden etmenler tammlanmıştır. Bu konuyu açıklayabilmek için öncelikle kapasitenin tanımı yapılıp hizmet düzeyiyle ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Hizmet düzeyi kavramını açıklarken yolculuk hızı esas faktör olarak alınmıştır. Yolun geometrik standartlarının kapasiteye etkisi araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, geometrik standartların yol güvenliğine olan etkisi çözümlenmeye çalışılmış ve bu konuda geometrik standart olarak yatay kurbalar, düşey kurbalar, banketler ve fiziki standart olarak yol yüzey yapısı ele alınmıştır. Bu bölümde yine kavşakların yol güvenliğine etkisi araştırılıp bu konu üç ana başlık altmda toplanmıştır. Bunlar sırasıyla eşdüzey kavşaklar, köprülü kavşaklar ve kavşaklarda trafik akımının yol güvenliğine etkisi olarak tanımlanmıştır. Son bölümde, yolun güvenliğini ve kapasitesini arttırabilmek için yolda bulunması gereken geometrik standartların ne olması gerektiği konusunda araştırmanın sonuçlan yazılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ROAD GEOMETRIC STANDARDS WITH RELATIONSHIPS BETWEEN ROAD SAFETY AND CAPACITY SUMMARY In the first part, the subject of the thesis has been introduced. In the second part, road geometric standards have been defined. During the definition it has been accepted that design speed and sight distance are the major parameters of the road geometric standards. The other geometric standards have been studied on road sections which are influencing road safety with a big amount. These road sections have been defined as curvatures and road surface. During the definition of the geometric standards the relation between traffic accidents and road parameters have been studied. The subject of curvatures have been separated in two different subjects which have been explained as horizontal curvature and vertical curvatures. On curvatures the transition curves have been mentioned. When the vehicle enters the horizontal curvature it will be influenced by sudden sideway acceleration force. So to decrease the sudden influence of sideway acceleration force it has been proved that horizontal curvatures are needed. Especially during superelevation, when the vehicle has been confronted with forces has been studied in detail. Moreover, the drenage subject has been mentioned in relation with superelevation and its problems. The importance of sight distance on vertical curvatures has been studied. Mentioning the slopes and length slopes which are the geometric standards horizontal curvatures and consequently, the speed difference occuring in traffic flow which has a negative influence on capacity and road safety has been defined. In the third part, the factors influenced the capacity of road have been mentioned. To define road capacity and service level the relation between road capacity and service level has been researched. It has been shown that service level defines the road conditions. Further the road service conditions such as speed and travel capacity, manouvre freedom, road safety, vehicle driving confor and hapiness and service costs have been discussed. But between these mentioned factors some are against the relative values, so during the explanation of service level, travel speed has been taken as the real factor. The relation between speed and volume for the capacity rate has been studied In the fourth part the geometric factors influence on the road safety has been tried to be solved. First horizontal curvatures have been discussed. It has been taken in consideration that more accidents are happening on horizontal curvatures then straight roads. For this reason it has been emphasised that horizontal curvatures are criticial space on the road safety and its geometrical parameters must be defined carefully. And these are horizontal curvature radius and approach velocity. In the fourth part again, a research on intersections influence on road safety hade been made. This subject was gathered under three main title. Those are intersections, junctions, intersections traffic flow and its effects on road safety. In the last part, results of the thesis has been given. vn