Türkiye'de Türkçe eğitimi açısından çocuk şiirinin tarihsel gelişimi (1939-1960)
The historical development of children's poetry in terms of Turkish language education in Turkey (1939-1960)
  1. Tez No: 1010425
  2. Yazar: YAĞMUR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de çocuk şiirinin 1939-1960 yılları arasında geçirmiş olduğu süreç ele alınmıştır. Bu süreçte çocuk şiirlerinin biçim ve içerik özelliklerinin incelenmesi söz konusu şiirlerin dönemin eğitim politikaları, toplumsal koşulları ve kültürel yapısıyla nasıl bir ilişki kurduğunun ortaya konulması ve bu metinlerin Türkçe eğitimi bağlamında nasıl değerlendirilebileceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, 1939- 1960 yılları arasında Türkiye'de çocuk şiiri yazmış olan şairlerin yayımladığı çocuk şiirlerinin yıllara göre tasnif edilmesi ve bu şiirlerin Türkçe eğitimi açısından, dört temel dil becerisinin kazandırılmasına yönelik etkinliklerden oluşmuştur. Çalışma, 1939 ile 1960 yılları arasında yazılmış olan çocuk şiirleriyle sınırlıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama sürecinde ise doküman inceleme yöntemine başvurulmuştur. 1939-1960 yılları arasında çocuk şiiri yazan şairler ve bu şiir kitaplarının biçim ve içerikleri incelenmiştir. Aynı zamanda 1939-1960 yılları arasındaki dönemin Türkçe öğretim programları incelenmiş, programda şiirin yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkçe eğitimi açısından dört temel dil becerisi olan dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin geliştirilmesinde bu dönemde üretilen şiirlerden nasıl yararlanılacağı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Türkçe Ortaokul Öğretim Programı'na (2024) uygun olarak her sınıf düzeyinde farklı temalar üzerinden uygun etkinlik örnekleriyle gösterilmiştir. Araştırmanın sonucunda 1939-1960 yılları arasında yazılmış birçok şiirin Türkçe derslerinin genel amaçlarına ve Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Türkçe Ortaokul Öğretim Programı'nda yer alan öğrenme çıktılarına yönelik olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın çocuk şiirlerinin tarihsel gelişiminin incelenmesinde alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the development of children's poetry in Türkiye between 1939 and 1960. In this process, it aims to analyze the formal and thematic characteristics of children's poems, to reveal how these poems relate to the educational policies, social conditions, and cultural structure of the period, and to determine how these texts can be evaluated within the context of Turkish language education. The study consists of classifying the children's poems published by poets who wrote children's poetry in Türkiye between 1939 and 1960 according to years and preparing activities aimed at developing the four basic language skills from the perspective of Turkish language education. The research is limited to children's poems written between 1939 and 1960. A qualitative research method was preferred in the study, and document analysis was used during the data collection process. Poets who wrote children's poetry between 1939 and 1960, together with the form and content of their poetry books, were examined. In addition, Turkish language curricula of the period between 1939 and 1960 were analyzed, and the place of poetry within these curricula was identified. From the perspective of Turkish language education, the study demonstrates how poems produced during this period can be utilized in developing the four basic language skills—listening, speaking, reading, and writing—through sample activities designed around different themes for each grade level in accordance with the Türkiye Century Maarif Model Turkish Secondary School Curriculum (2024). As a result of the study, it was concluded that many poems written between 1939 and 1960 can be used in line with the general objectives of Turkish language courses and the learning outcomes included in the Türkiye Century Maarif Model Turkish Secondary School Curriculum. It is believed that this study will contribute to the field through its examination of the historical development of children's poetry.