Çocukların dijital oyun bağımlılığı eğilimleri ve ebeveynlerin rehberlik stratejileri: Resim analizi destekli karma yöntem çalışması
Children's digital game addiction tendencies and parents' guidance strategies A mixed-methods study supported by drawing analysis
- Tez No: 1010449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların dijital oyun bağımlılığı eğilimleri ve ebeveynlerin dijital oyun süreçlerindeki rehberlik stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemek ve çocukların oynamayı tercih ettikleri dijital oyunlara ilişkin algılarını resim analizi yöntemiyle ortaya koymaktır. Karma yöntem kullanılarak yürütülmüş olan bu çalışmanın nicel boyutunda ilişkisel tarama modeli, nitel boyutunda ise durum çalışması deseni benimsenmiştir. Elde edilen bulgular, dijital oyun bağımlılığı eğiliminin yalnızca kullanım süresi ile açıklanamayacağını, oyun türü, etkileşim yoğunluğu, ebeveyn rehberliği ve deneyimsel bağlamın birlikte ele alınmasıyla anlaşılabilecek çok boyutlu bir yapı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda dijital oyun deneyimi, çocuklar için yalnızca bir eğlence etkinliği değil, bilişsel ve sembolik temsil sistemlerini yapılandıran aktif bir anlam üretim süreci olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the relationship between preschool children's digital game addiction tendencies and parental guidance strategies in digital gaming processes, as well as to explore children's perceptions of their preferred digital games through drawing analysis. Conducted using a mixed-methods approach, the study employed a correlational survey model for the quantitative component and a case study design for the qualitative component. The findings suggest that digital game addiction tendency cannot be explained solely by duration of use; rather, it is a multidimensional construct shaped by game type, interaction intensity, parental guidance, and the experiential context. In this regard, digital game experience can be understood not merely as a form of entertainment, but as an active meaning-making process that structures children's cognitive and symbolic representation systems.