Öğretim elemanlarına yönelik yapay zekâ mesleki gelişim programının geliştirilmesi ve etkililiğinin incelenmesi
Development and evaluation of the effectiveness of an artificial intelligence professional development program for faculty members
- Tez No: 1010505
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE AŞKIM KURT, PROF. DR. NURAY GEDİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Eğitim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ; akıllı içerikler, uyarlanabilir ve kişiselleştirilebilir öğrenme ortamları, yoğun emek isteyen işlerin daha kolay ve hızlı yapabilmesiyle öğrenme-öğretme süreçlerini dönüştürmektedir. Yaşanan bu dönüşüm doğrultusunda yapay zekâ araçlarının öğretim üzerindeki etkilerini anlamak ve etkili bir şekilde yapay zekâ araçları kullanmak için öğretim elemanlarının mesleki gelişim eğitimi ihtiyaçları olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada öğretim elemanlarının yapay zekâ okuryazarlığını artırma amacıyla Öğretim Elemanı Gelişimine Yönelik Yetişkin Öğrenme Modeli çerçevesinde Yapay Zekâ Okuryazarlık Eğitimi geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Yapay Zekâ Okuryazarlık Eğitimi harmanlanmış öğrenme yaklaşımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma yöntem araştırmalarından keşfedici sıralı desen modeli kullanılmıştır. Nicel veriler Yapay Zekâ Okuryazarlık Ölçeği ve Yetişkin Eğitimi Memnuniyet Ölçeğinden; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler, odak grup görüşmeleri ve katılımcılara yöneltilen açık uçlu sorudan elde edilmiştir. Araştırma sonucunda uygulanan mesleki gelişim eğitiminin okuryazarlık düzeyini artırdığı, yüksek bir etki büyüklüğü oluşturduğu ve öğretim elemanlarının eğitimden memnuniyet duyduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğretim elemanlarının daha küçük gruplarla daha fazla uygulama eğitimine katılmak istedikleri ve daha fazla etik tartışmalar yapmak istedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) is transforming learning and teaching. It provides intelligent content, adaptive and customizable learning environments, and the ability to perform labor-intensive tasks. In line with this transformation, it is recognized that faculty members require professional development training to understand the impact of AI tools on teaching and to utilize these tools effectively. This research developed and implemented an AI Literacy Training program within the framework of The Adult Learning Model of Faculty Development, aiming to increase AI literacy among faculty members. The AI Literacy Training was conducted using a blended learning approach. The research employed an exploratory sequential mixed method design. Quantitative data were collected from the AI Literacy Scale and the Adult Education Satisfaction Scale. Qualitative data came from through semi-structured interviews, focus group discussions, and the open-ended question. The research results showed that the implemented professional development training created a high effect size, and that faculty members were satisfied with the training. Additionally, faculty members preferred to participate in more practical training with smaller groups and to engage in more ethical discussions.