Zemine gömülü çerçeve tipi yapıların zeminle dinamik etkileşimi
Dynamic interaction between frame type multistory structures embedded in soil and foundations
  1. Tez No: 101051
  2. Yazar: FARUK TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ZEMİNE GÖMÜLÜ ÇOK KATLI ÇERÇEVE TİPİ YAPILARIN ZEMİNLE DİNAMİK ETKİLEŞİMİ ÖZET Bu tez çalışmasında, zemine gömülü çok katlı çerçeve tipi yapıların zeminle dinamik etkileşimi incelenmiştir. Günümüzde yüksek binaların, barajların, nükleer enerji santrallerinin değişik özellikler taşıyan zeminler üzerinde kurulması zorunluluğu üstyapı-zemin dinamik etkileşim analizi problemim güncelleştirmiştir. Tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya giriş yapılmış ve konuyla ilgili yapılan çalışmalardan kısaca bahsedilmiştir. Ayrıca herhangi bir dinamik olayın özelliklerine de değinilmiştir. İkinci bölümde, üstyapı-zemin dinamik etkileşimde uygulanan yöntemlerden kısaca bahsedilmiştir. Bu bölümde ortak sistemin idealleştirilmesi için uygulanan yöntemlerin eleştirisi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, etkileşim analizinde uygulanan yöntemlerden biri olan alt sistemlere ayırma yönteminden geniş bir şekilde bahsedilmiştir. Lineer elastik zemin durumu ve lineer elastik olmayan zemin durumları için dinamik hareket denklemleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, üstyapı zemin ortak sisteminin Fourier analizi ile incelenmesi anlatılmıştır. Öncelikle tek katlı üstyapı için yöntem anlatılmış daha sonra çok katlı üstyapı durumuna geçilmiştir. Gerekli ifadelere bölümde yer verilmiştir. Beşinci bölümde, üstyapı-zemin dinamik etkileşim analizi probleminin empedans fonksiyonları ile çözümü anlatılmıştır. Zemin ve üstyapının birbirine olan etkilerini ifade eden empedans fonksiyonlarının boyutsuz açısal frekans değerine bağlı olmasından dolayı dinamik denge denklemlerinin frekans alanındaki ifadelerine yer verilmiştir. Altıncı bölümde, etkileşim analizine ait sayısal bir örnek sunulmuştur. Üstyapının zemin üstünde ve zemine gömülü olması durumları farklı zemin koşullan altında incelenmiş ve ortak sistemin davranışı araştırılmıştır. Ortak sistemin davranışına ait tablo ve şekillere yer verilmiştir. Tezin son bölümünde konuyla ilgili yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar sunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
DYNAMIC INTERACTION BETWEEN FRAME TYPE MULTISTORY STRUCTURES EMBEDDED IN SOIL AND FOUNDATIONS SUMMARY In this study, the dynamic interaction between frame type multistory structures embedded in soil and foundation is analysed. In recent years multistory buildings, dams, nuclear power plants have been constructed on foundation includes many different characteristics. Dynamic interaction between structures and foundation can be important for these kind of structures. This study contains seven chapters. In the first chapter of this study, the problem is defined and a detailed review of the previous work is given. Also the characteristics of any dynamic event are referred. In the second chapter, the methods which are used on the dynamic interaction between structures and foundation are mentioned. In this chapter there is also a criticization of the methods which are used to idealise the system between the structure and foundation. In the third chapter of this study, the substructure method is briefly introduced The equation of motion of soil-structure systems are obtained for both linear elastic foundation and non-linear foundation. In the fourth chapter, dynamic interaction between soil and structure is inspected by using Fourier Analysis. First of all the method is explained for a single story building and then the method is revealed for multistory buildings. In this chapter some of equations which are necessary are given. In the fifth chapter of this study, the solution of the problem soil-structure dynamic interaction analysis is given using empedans functions. The empedans functions express the effect between the foundation and the structure. The empedans functionsdepend on the dimensionless circular frequency and so dynamic equilibrium equations are given in the frequency domain. In the sixth chapter of this study, a numeracle example including soil-structure dynamic interaction is presented. The multistory building is thought both on the foundation and embedded in soil. The behaviours of the interaction system under different conditions is investigated. In this chapter some of figures and tables are given. In the seventh and the last chapter of this study the conclusions on the investigations are submitted. XI