Investigation of buried structures under earthquake loading
Deprem etkisindeki gömülü yapıların incelenmesi
- Tez No: 530477
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı deprem etkisi altındaki gömülü yapılara ait iç kuvvetlerin, ötelenmelerin ve kesme gerilmesi deformasyonlarının çeşitli parametrelere göre değişimini incelemektir. İncelenen parametreler zemin tabakasının tipi, gömülü yapının gömülme derinliği ve gömülü yapının zemine göre esneklik oranıdır. Analizlerde Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılmıştır. Sonlu elemanlar modeli üç kısımdan oluşmaktadır; birinci kısım elastik malzeme kullanılarak iki boyutlu dörtgen elemanlar ile modellenen zemin tabakasıdır, ikinci kısım elastik malzeme kullanılarak çerçeve elemanlar ile modellenen gömülü yapıdır, üçüncü kısım ise elastik malzeme kullanılarak iki boyutlu dörtgen elemanlar ile modellenen serbest saha kolonlarıdır. Zemin tabakası ve gömülü yapı birbirlerine bağlı kabul edilerek modellenmiştir. Open System for Earthquake Engineering Simulation (OpenSEES) programı kullanılarak doğrusal dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucu gömülü kutu menfeze ait elde edilen sonuçlar Matrix Laboratory (MATLAB) programı kullanılarak görselleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda zemin tipinin, gömülme derinliğinin ve esneklik oranın gömülü yapının sismik tepkileri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of various parameters on the response (i.e., internal forces, drift ratios, and shear strain deformation ratios) of the buried structure under earthquake loading. These parameters are the ground types of the soil deposit, depth ratios, and flexibility ratios. In the analysis, the Finite Element Method is used. The finite element model consists of three parts. The first part is the soil deposit which is modelled with two dimensional plane-strain elements using elastic material. The second part is the buried box culvert which is modelled with frame elements using elastic material. The contact between the soil deposit and buried structure is assumed to be bonded type. The third part is the free-field columns which are modelled with two dimensional plane-strain elements using elastic material. Linear time history analyses are performed in Open System for Earthquake Engineering Simulation (OpenSEES). The results are illustrated by using Matrix Laboratory (MATLAB) program. It can be concluded that the effects of ground types, depth ratio, and flexibility ratio on the response of the buried box culvert are significant.