Eğitim videoları için bütünleşik kalite değerlendirme sistemi
Integrated quality assessment system for educational videos
- Tez No: 1010555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlunun yer yüzünde var olduğu ilk dönemlerden itibaren eğitim, bilgi ve becerilerin kuşaklar arası aktarımında temel bir araç olmuştur. İlk çağlarda duvar resimleriyle başlayan eğitim süreci teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte giderek dijitalleşerek çevrimiçi ortamlara taşınmıştır. Günümüzde YouTube gibi ücretsiz, erişimi kolay ve geniş kitlelerin ulaşabildiği video paylaşım platformları eğitim amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak YouTube'da bulunan videoların eğitimsel içerik kalitesini ve bilgi güvenilirliğini denetleyen bir mekanizmanın olmaması kullanıcıların eksik veya hatalı bilgiye maruz kalma riskini artırmaktadır. Bu çalışmada, YouTube'da yayınlanan videoların eğitimsel içerik kalitesini değerlendirmeye yönelik bir ölçek geliştirilmesi ve çok bileşenli yaklaşım çerçevesinde video kalite puanının hesaplanmasına yönelik modelleme yapılması amaçlanmıştır. Geliştirilen ölçeğin iç tutarlılığının 0,903 ve varyans açıklama oranının %50 olduğu hesaplanmıştır. Video kalitesinin yalnızca ölçek puanı ile sınırlı olmadığı aynı zamanda ses kalitesi, görüntü kalitesi ve yorumların kalite algısını etkileyeceği varsayımıyla kalite puanının geliştirilmesinde çok bileşenli bir yaklaşım geliştirilmiştir. Ses kalitesi ve görüntü kalitesi çalışma kapsamında değerlendirilen Endüstri 4.0 videolarının özellikleri üzerinden hesaplanmıştır. Yorumların duygu durumunun analizinde sözlük tabanlı kütüphaneler ve makine öğrenmesi tabanlı algoritmalar kullanılmıştır. Duygu analizi sonuçlarına göre yorum sınıflarının tahmin başarısı ön işleme uygulanmamış veri setinde 0,716 ve ön işleme uygulanmış veri setinde 0,732 doğruluk oranına sahiptir. Sonuç olarak kalite puanına etki ettiği düşünülen ölçek puanı, ses kalitesi, görüntü kalitesi ve yorumlar birlikte ele alınmış, her bileşen için çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak bileşen ağırlıkları hesaplanmıştır. Elde edilen ağırlıklar ve bileşen puanları birlikte ele alınarak videoların kalitesini temsil edebilen bir puan modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the earliest days of human existence on Earth, education has been a fundamental tool for the intergenerational transfer of knowledge and skills. Beginning with cave paintings in ancient times, the educational process has gradually shifted to online environments as technological developments have accelerated. Today, free, easily accessible video-sharing platforms such as YouTube are widely used for educational purposes. However, the lack of a mechanism to monitor the quality of educational content and the reliability of information in YouTube videos increases the risk that users will be exposed to incomplete or inaccurate information. This study aims to develop a scale to evaluate the educational content quality of YouTube videos and to model the calculation of video quality scores within a multi-component framework. The internal consistency of the developed scale was 0.903, and the variance explained was 50%.The quality score was developed using a multi-component approach, based on the assumption that video quality is not limited to the scale score alone, but that audio-visual quality and the quality perception of comments also influence it. Audio-visual quality was calculated based on the characteristics of the Industry 4.0 videos evaluated in the study. Dictionary-based libraries and machine learning algorithms were used to analyze the emotional state of the comments. According to the sentiment analysis results, the prediction accuracy for the comment classes is 0.716 in the dataset without preprocessing and 0.732 in the dataset with preprocessing. As a result, the scale score, audio-visual quality, and comments, which were considered to affect the quality score, were evaluated together, and multi-criteria decision-making methods were used to calculate the component weights for each component. The obtained weights and component scores were combined to create a scoring model that could represent video quality.