Türkiye'nin güneybatı kıyısının ulusal demiryolu ağına bağlanmasının faydalarının araştırılması
Investigation of the benefits of integrating Turkish southwest coast to national railway network
  1. Tez No: 1010556
  2. Yazar: TARA NYATICHI MONGINA NYAMWARO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ÖZGÜR BEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
The Turkish Southwest Coast is a region of paramount importance for tourism, agriculture, and commerce. However, it suffers from a critical lack of railway infrastructure, leading to an over-reliance on road and air transport. This dependency has the potential to lead to traffic congestion, high logistical costs, and environmental degradation, particularly during peak tourism seasons. This thesis investigates the multifaceted benefits of integrating this region into the national railway network through a comparative transportation cost analysis. The study compares the costs associated with existing freight and passenger transport methods, road and air, with potential railway options for agricultural products, tourism, and daily commuting. The analysis draws on historical data, theoretical models of transport economics, and empirical studies. Preliminary findings indicate that railway integration offers a sustainable and efficient alternative, promising significant reductions in logistics costs, emissions, and travel times. By proposing specific route corridors connecting key hubs like Antalya to the interior via Isparta and Konya, this research underscores the project's potential to unlock the region's full economic potential, promote balanced regional development, and align with national sustainable transport goals. The conclusion emphasizes that connecting the Southwest Coast is not merely an infrastructure project but a strategic imperative for long-term economic and environmental sustainability.
Özet (Çeviri)
Türkiye'nin Güneybatı Kıyısı, turizm, tarım ve ticaret açısından büyük öneme sahip bir bölgedir. Bununla birlikte, bölge ciddi bir demiryolu altyapı eksikliği çekmekte ve bu durum karayolu ve havayolu taşımacılığına aşırı bağımlılığa yol açmaktadır. Bu bağımlılık, özellikle yoğun turizm sezonlarında kronik trafik sıkışıklığı, yüksek lojistik maliyetler ve çevresel bozulma ile sonuçlanmaktadır. Bu tez, karşılaştırmalı bir ulaşım maliyet analizi yoluyla söz konusu bölgenin ulusal demiryolu ağına bağlanmasının çok yönlü faydalarını araştırmaktadır. Çalışma, tarım ürünleri, turizm ve günlük ulaşım için mevcut yük ve yolcu taşıma yöntemlerinin (karayolu ve havayolu) maliyetlerini potansiyel demiryolu seçenekleri ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Analiz, tarihsel veriler, ulaştırma ekonomisi teorik modelleri ve ampirik çalışmalardan yararlanmaktadır. Ön bulgular, batı Akdeniz kıyılarımızın ulusal demiryolu ağımıza dahil edilmesinin, karayolu ve havayolu ile ulaşıma sürdürülebilir ve verimli bir seçenek sunduğunu, lojistik maliyetler, emisyonlar ve seyahat sürelerinde önemli azalmalar vaat ettiğini göstermektedir. Gerçekleştirilen çalışma, Antalya gibi önemli merkezleri Isparta ve Konya üzerinden iç bölgelere bağlayacak güzergâh koridorları önererek, bu araştırma, projenin bölgenin ekonomik potansiyelini tam olarak gerçekleştirme, dengeli bölgesel kalkınmayı teşvik etme ve ulusal sürdürülebilir ulaşım hedefleriyle uyum sağlama potansiyelini desteklemektedir. Varılan sonuç, Güneybatı Kıyısının bağlanmasının sadece bir ulaştırma projesi olmadığı, aynı zamanda uzun vadeli ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik için stratejik bir zorunluluk olduğunu vurgulamaktadır.