Carl Schmitt'in Partizan Teorisi Bağlamında Filistin Direnişini Yeniden Düşünmek: Seküler ve İslamcı Temsiller Üzerinden Türkiye'de Partizan Dayanışmanın İzleri
Rethinking the Palestinian Resistance in the Context of Carl Schmitt's Partisan Theory: Traces of Partisan Solidarity in Türkiye through Secular and Islamist Representations
- Tez No: 1010557
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Carl Schmitt'in partizan teorisini çağdaş siyasal özneleşme biçimlerini analiz etmek amacıyla yeniden yorumlamakta; bu çerçeveyi Filistin direnişi bağlamında somutlaştırmakta ve Türkiye'deki seküler ve İslamcı ideolojik temsiller üzerinden incelemektedir. Schmitt'in siyasal teorisinde merkezi bir yer tutan“istisna hâli”,“karar”,“egemenlik”ve“dost-düşman ayrımı”gibi kavramlar, normatif düzenin sınırlarında değil, siyasal olanın kurucu eşiklerinde belirginleşmektedir. Schmitt'in partizan figürü, ise bir asimetrik savaşçı olmanın ötesinde, karar verme kudretine sahip kurucu bir siyasal fail olarak kavramsallaştırılmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümü, bu kavramsallaştırmaları esas alır. Çalışmanın üçüncü bölümü, bu çerçevenin Filistin direnişiyle ilişkisini kurar. 1948 sonrası siyasal temsilden ve yurttaşlıktan dışlanan Filistinliler, klasik siyasal kuramın dışında kalan, ancak siyasal olanı yeniden kuran bir özne olarak belirir. FKÖ ve Hamas gibi aktörler, partizan figürünün seküler ve İslamcı formlarını temsil eder. Bu figürler, Schmitt'in teorisini de aşarak Fanon'un sömürge-sonrası direniş anlayışıyla da birlikte ele alınarak analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'deki ideolojik yayın organlarında bu figürlerin söylemsel temsilleri incelenmiştir. Türk Solu dergisi, Filistinli direnişçiyi seküler bir devrimci olarak inşa ederken; Yeniden Millî Mücadele dergisi, aynı figürü İslamî bir mücahit olarak temsil eder. Bu iki temsildeki farklılıklar, yalnızca dış politik tutum farkları değil, aynı zamanda Türkiye'de siyasal olanın farklı tahayyül biçimlerini ve meşruiyet rejimlerini yansıtır. Tezin özgün katkısı, Schmitt'in partizan figürünü otoriter sınırlarından çıkararak, Fanoncu yaklaşımla çoğulcu ve kurucu bir siyasal özne olarak yeniden düşünmesidir.“Seküler partizan”ve“İslamcı partizan”figürleri, yalnızca betimleyici değil, aynı zamanda analitik kategoriler olarak Türkiye'deki ideolojik formasyonların çözümlemesine katkı sunmaktadır. Nitekim bu tez, Filistin direnişini bir çatışmanın ötesinde, siyasal olanın yeniden kurulduğu bir moment olarak değerlendirerek, çağdaş siyasal teoriye özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis reinterprets Carl Schmitt's partisan theory in order to analyze contemporary forms of political subjectivation. It concretizes this framework in the context of the Palestinian resistance and examines it through secular and Islamist ideological representations in Turkey. Concepts such as the“state of exception,”“decision,”“sovereignty,”and the“friend-enemy distinction,”which occupy a central place in Schmitt's political theory, become evident not at the boundaries of the normative order but at the constitutive thresholds of the political. Schmitt's partisan figure, moreover, is conceptualized as a constituent political agent with decision-making power, going beyond the notion of a merely asymmetric warrior. The first and secand parts of the study are based on these conceptualizations. The third section of the study establishes the relationship between this framework and the Palestinian resistance. Palestinians, who were excluded from political representation and citizenship after 1948, emerge as subjects who remain outside classical political theory yet reconstitute the political. Actors such as the PLO and Hamas represent secular and Islamist forms of the partisan figure, respectively. These figures are analyzed by moving beyond Schmitt's theory to also incorporate Fanon's understanding of post-colonial resistance. In the fourth section, the discursive representations of these figures in ideological publications in Turkey are examined. While the Turkish Left magazine constructs the Palestinian resistance fighter as a secular revolutionary, the Yeni Milli Mücadele magazine depicts the same figure as an Islamic mujahid. The differences between these two representations reflect not only divergent foreign policy stances but also distinct imaginaries and regimes of political legitimacy in Turkey. The original contribution of this thesis is its rethinking of the partisan figure beyond Schmitt's authoritarian boundaries, conceptualizing it as a pluralistic and constitutive political subject through a Fanonian lens. The figures of the“secular partisan”and the“Islamist partisan”contribute to the analysis of ideological formations in Turkey, serving not only as descriptive but also as analytical categories. Ultimately, this thesis makes an original contribution to contemporary political theory by evaluating the Palestinian resistance not merely as a conflict, but as a moment in which the political is reestablished.