Yüzeyde güçlendirilmiş raman spektroskopisi (SERS) ile kan numunelerinden mantar tayini
Detection of fungi in blood samples using surface-enhanced raman spectroscopy (SERS)
- Tez No: 1010566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
İnvazif fungal enfeksiyonlar, yüksek mortalite oranları ile seyretmekte olup, etken patojenlerin erken ve doğru tanısı hayati önem taşımaktadır. Ancak klinik rutinde altın standart olarak kabul edilen kültür yöntemleri zaman alıcıdır ve tanıda gecikmelere neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında, Candida türlerinin karmaşık biyolojik matrislerde hızlı, hassas ve etiketsiz tespiti amacıyla altın nanopartikül (AuNP) tabanlı bir Yüzeyde Güçlendirilmiş Raman Spektroskopisi (SERS) platformu geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, indirgeyici ajan olarak askorbik asit ve yüzey aktif madde olarak CTAC kullanılarak sentezlenen AuNP'lerin, ortalama 20 nm boyutunda ve poliedral morfolojiye sahip olduğu belirlenmiştir. Geliştirilen sensörün analitik performansı metilen mavisi (MB) ile test edildiğinde, 10-8 M konsantrasyonda dahi belirgin sinyaller alınmış ve yüksek korelasyon (R2=0.99) elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, Candida albicans ve Candida glabrata türlerinin hem tampon çözeltide (PBS) hem de insan plazmasında başarılı bir şekilde ayırt edilebildiğini göstermiştir. Özellikle C. albicans hücre duvarındaki yoğun mannan yapısından kaynaklanan 890 ve 920 cm⁻¹ bantlarındaki karakteristik şiddet artışı, bu türün tanısında ayırt edici bir biyobelirteç olarak saptanmıştır. Plazma ortamında gerçekleştirilen analizlerde, plazma proteinlerinin maskeleme etkisine rağmen mantara özgü parmak izi spektrumlarının korunduğu ve sadece minimal spektral değişimlerin gözlendiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak geliştirilen bu yöntem, invazif fungal enfeksiyonların tanısında kültür yöntemlerine kıyasla hızlı ve güvenilir bir alternatif oluşturma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Invasive fungal infections are associated with high mortality rates, making the early and accurate identification of causative pathogens vital. However, routine culture-based methods—the accepted gold standard—are time-consuming and often delay diagnosis. In this study, a gold nanoparticle (AuNP)-based Surface-Enhanced Raman Spectroscopy (SERS) platform was developed for the rapid, sensitive, and label-free detection of Candida species in complex biological matrices. AuNPs synthesized using ascorbic acid as a reducing agent and cetyltrimethylammonium chloride (CTAC) as a surfactant exhibited an average size of approximately 20 nm and a polyhedral morphology. Evaluating the sensor's analytical performance with methylene blue yielded distinct SERS signals even at a 10⁻⁸ M concentration, with a high correlation coefficient (R² = 0.99). Results demonstrated that Candida albicans and Candida glabrata could be successfully discriminated in both phosphate-buffered saline and human plasma. Specifically, the characteristic intensity enhancement of Raman bands at 890 and 920 cm⁻¹, originating from dense mannan structures in the C. albicans cell wall, was identified as a distinctive diagnostic biomarker. In plasma-based analyses, fungal-specific fingerprint spectra were preserved with minimal spectral changes, despite the masking effects of plasma proteins. In conclusion, the developed AuNP-based SERS platform offers a rapid, reliable alternative to culture-based diagnostic methods.