Glikoz ölçümü için yüzeyde güçlendirilmiş raman platformunun geliştirilmesi
Development of surface enhanced raman platform for glucose measurement
  1. Tez No: 426934
  2. Yazar: KOZAN ARDA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsan organizması için çok önemli olan maddelerden biri olan glikoz bir karbonhidrattır ve vücutta en çok ve en kolay kullanılan enerji kaynağıdır. Günümüzde kandaki glikozun kantitatif tayini halen aktif araştırma konusudur ve diyabet hastalarının yaşam kalitelerinin artırılması açısından önem arzetmektedir. Bu çalışmada kan matriksindeki glikoz tayini için ilk olarak Fe3O4-Ch-Au ve Fe3-xO4 @ Au manyetik nanopartiküller sentezlenmiştir. Her iki nanopartikül sentezi grubumuz tarafından geliştirilen tohum araçlı sentetik metot kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Fe3O4-Ch-Au manyetik nanopartikül karbon yüzey üzerine immobilize edilerek biyosensör hazırlanmıştır. Glikoz oksidaz (GOx) enzimi ile birlikte modifiye edilerek glikoz biyosensörü inşa edilmiştir. İnşa edilen glikoz biyosensörü Fe3-xO4 @ Au nanopartikülü kullanılarak Yüzeyde Güçlendirilmiş Raman Spektroskopisi (YGRS) ölçümüne dayanan yeni hassas ve hızlı analiz sistemi geliştirilmiştir. Hazırlanan biyosensör H2O2 nin bulunduğu ortamda yükseltgenebilen o-dianizidin (5 mg/mL) ve farklı derişimlerde glikoz ile etkileştirilmiştir. Kalibrasyon grafiği 2,5-20 mM glikoz konsantrasyonu aralığında oluşturulmuş ve gözlenebilme sınırı (LOD) 0,66 mM olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Glucose, one of the important substances for human organism, is a carbohydrate and the most and the easiest source of energy to be used for human body. Today, quantitative analysis of blood glucose is still active research subject and has an importance in terms of increase of diabetic patients' life quality. In this research, firstly Fe3O4-Ch-Au and Fe3-xO4 @ Au-magnetic nanoparticles were synthesized to analyse glucose in the blood matrix. Both of the nanoparticles' synthesis were conducted by using seed-mediated synthetic method developed by our research group. Biosensor was prepared by immobilizing Fe3O4-Ch-Au magnetic nanoparticle onto carbon surface. Glucose biosensor was constructed by modifying with glucose oxidase (Gox) enzyme. New sensitive and rapid analysis system, based on SERS measurement, was developed by using Fe3-xO4 @ Au nanoparticle with constructed glucose biosensor. Prepared biosensor was activated with o-dianisidine (5 mg/mL) which can be oxidated in the presence of H2O2 medium, and different molality of glucose. Calibration graph was constituted between the range of 2,5-20 mM glucose concentration and the limit of detection (LOD) was 0,66 mM.