Deneysel sepsis oluşturulan ratlarda aktif anyonik oksijenin poliol yolu üzerine etkisi
Effect of active anionic oxygen on polyol pathway in rats with experimental sepsis
  1. Tez No: 1010572
  2. Yazar: HÜLYA AHSEN GÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ESRA DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Sepsis, vücudun enfeksiyona karşı verdiği aşırı tepki sonucunda organ yetmezliğine kadar gidebilen, hayati risk taşıyan ve oldukça ağır seyreden klinik bir tablodur. Bu sürecin temelini, vücudun savunma mekanizmalarının kontrolden çıkmasıyla tetiklenen yoğun bir inflamasyon ve oksidatif stres oluşturmaktadır. Poliol yolu, özellikle kan şekerinin yükseldiği ve stresin arttığı anlarda devreye girerek glukozu sorbitol ve fruktoza dönüştüren bir metabolik yoldur. Ancak bu yolun aşırı çalışması hücre dengesinin bozulmasına, vücudun antioksidan gücünün tükenmesine ve dolayısıyla hasarın daha da büyümesine neden olmaktadır. Bu çalışmada, ratlarda LPS ile deneysel olarak oluşturulan sepsis modelinde, aktif anyonik oksijen (AAO) molekülünün poliol yolu enzimlerinin aktivitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Ratlar; kontrol (K), aktif anyonik oksijen (AAO), sepsis (Sep), ve sepsisli aktif anyonik oksijen (S+AAO) olarak gruplandırılmıştır. Rat karaciğer ve böbrek dokularının aldoz redüktaz (ALR2) ve sorbitol dehidrogenaz (SDH) enzim aktiviteleri ölçülerek istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda AAO uygulan tüm gruplarda poliol yolu enzimlerinin aktivitelerinde azalış görülmüştür. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre; K grubu ile kıyaslandığında AAO ve S+AAO gruplarında ALR2 ve SDH enzim aktivitelerinde anlamlı azalış belirlenirken Sep grubunda ise anlamlı artış belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonuçlarına göre istatistiki açıdan düşünüldüğünde, AAO molekülünün sepsis durumunda karaciğer ve böbrekte poliol yolundan kaynaklı toksisiteyi azaltma amacıyla kullanılabilecek güçlü antioksidan bir molekül olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a life-threatening and severe clinical condition that can lead to organ failure as a result of the body's excessive response to infection. The basis of this process is intense inflammation and oxidative stress triggered by the body's defense mechanisms going out of control. The polyol pathway is a metabolic pathway that converts glucose into sorbitol and fructose, particularly activated when blood sugar levels rise and stress increases. However, overactivity of this pathway leads to disruption of cellular balance, depletion of the body's antioxidant capacity, and consequently, further damage. This study investigated the effects of reactive anionic oxygen (AAO) molecules on the activity of polyol pathway enzymes in an experimentally induced LPS-induced sepsis model in rats. The rats were grouped as control (K), active anionic oxygen (AAO), sepsis (Sep), and septic active anionic oxygen (S+AAO). The enzyme activities of aldose reductase (ALR2) and sorbitol dehydrogenase (SDH) in rat liver and kidney tissues were measured and statistically evaluated. According to the data obtained, a decrease in the activity of polyol pathway enzymes was observed in all groups treated with AAO. According to the statistical analysis results, a significant decrease in ALR2 and SDH enzyme activities was determined in the AAO and S+AAO groups compared to the K group, while a significant increase was determined in the Sep group. Based on the statistical analysis of the study results, it can be said that the AAO molecule is a powerful antioxidant molecule that can be used to reduce polyol pathway-related toxicity in the liver and kidneys in sepsis.