Prenatal dönemde progesteron kullanımınınpostpartum depresyona etkisi
The effect of progesterone use during the prenatal period onpostpartum depression
  1. Tez No: 1010609
  2. Yazar: YASEMİN AYKIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DURUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Postpartum depresyon (PPD), doğum sonrası dönemde anne ruh sağlığını olumsuz etkileyen önemli bir klinik durumdur. Prenatal dönemde progesteron tedavisinin PPD üzerindeki etkisi ise henüz net değildir. Bu çalışma, prenatal dönemde progesteron kullanımının PPD ve gebelik sonuçlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya gebeliğin değişik haftalarında progesteron kullanan 62, kullanmayan 62 olmak üzere toplam 124 anne dahil edilmiştir. Olgular, postpartum 4-6. haftalar arasında Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ile taranmıştır. EPDÖ skoru 13 ve üzeri olan olgular PPD riski açısından pozitif kabul edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare ve t-testi kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen annelerin %10,5'inde PPD saptanmıştır. Bu görece düşük oran, uygulanan titiz dışlama kriterlerine bağlanmıştır. İstatistiksel analizlerde, prenatal dönemde progesteron kullanımının PPD gelişiminde etkisi olmadığı görülmüştür. PPD saptanan grupta prenatal progesteron kullanım süresinin (ortalama 26 gün), depresyon saptanmayan gruba (ortalama 44,4 gün) göre anlamlı düzeyde daha kısa olduğu belirlenmiştir (p=0,04). Bunun yanı sıra bebeği Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YDYBÜ) tedavi gören annelerde PPD oranı anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,04). Anne yaşı, doğum şekli, anestezi türü ve bebek cinsiyeti ile PPD gelişimi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). YDYBÜ yatış süreci yaşayan ve kısa süreli hormonal destek alan annelerin postpartum dönemde“yüksek riskli grup”olarak izlenmesi, erken psikososyal müdahale stratejilerinin geliştirilmesi maternal ruh sağlığı açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Postpartum depression (PPD) is an important clinical condition that negatively affects maternal mental health in the postpartum period. However, the effect of prenatal progesterone therapy on PPD remains unclear. This study aimed to investigate the effects of prenatal progesterone use on PPD and pregnancy outcomes. A total of 124 mothers were included, of whom 62 used progesterone at different gestational weeks and 62 did not. Participants were screened between the 4th and 6th weeks postpartum using the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS). An EPDS score of 13 or higher was considered positive for PPD risk. Descriptive statistics, chi-square tests, and t-tests were used for data analysis. PPD was identified in 10.5% of the mothers included in the study. This relatively low prevalence was attributed to the strict exclusion criteria applied. Statistical analyses showed that prenatal progesterone use had no effect on the development of PPD. However, the duration of prenatal progesterone use was significantly shorter in the PPD group (mean 26 days) compared with the nondepressed group (mean 44.4 days) (p = 0.04). In addition, the rate of PPD was significantly higher among mothers whose infants were treated in the neonatal intensive care unit (NICU) (p = 0.04). No significant association was found between PPD development and maternal age, mode of delivery, type of anesthesia, or infant sex (p > 0.05). Monitoring mothers who experience NICU hospitalization of their infants and receive short-term hormonal support as a“high-risk group”in the postpartum period, and developing early psychosocial intervention strategies, are important for maternal mental health.