Kist hidatik hastalarının aile bireylerinde hastalık varlığının taranması
Screening for cystic echinococcosis among family members of patients with hydatid cyst
- Tez No: 1010610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİT BERHUNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Kist Hidatik (KH), özellikle hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturan zoonotik bir paraziter hastalıktır. Hastalığın sıklıkla asemptomatik seyretmesi, erken tanıyı güçleştirmekte ve toplumdaki gerçek prevalansın olduğundan düşük görünmesine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Şanlıurfa ilinde karaciğer KH nedeniyle opere edilen hastaların aynı yaşam alanını paylaşan asemptomatik aile bireylerinde hastalık prevalansını araştırmak ve tarama yöntemlerinin etkinliğini birinci basamak perspektifiyle değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, prospektif ve kesitsel tasarıma sahip tanımlayıcı bir tarama çalışmasıdır. Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği'ne başvuran ve KH nedeniyle opere edilen 50 hastanın aynı evde yaşayan gönüllü 93 asemptomatik yakını çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara hepatobilier ultrasonografi (USG) uygulanmış, serolojik değerlendirme amacıyla indirekt hemaglütinasyon testi (IHA) ve enzim bağlı immünosorbent yöntem (ELİSA IgG) ile analizler yapılmıştır. Serolojik reaktivite saptanan örnekler Western blot (WB) yöntemi ile doğrulanmıştır. Ayrıca katılımcıların hemogram ve biyokimyasal parametreleri analiz edilmiştir. Veriler, IBM SPSS Statistics 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anlamlılık düzeyi olarak p<0,05 kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %66,7'si (n=62) erkek, %33,3'ü (n=31) kadındır. WB sonuçlarına göre toplam 5 katılımcıda seropozitiflik saptanmış olup çalışma grubunda seropozitif %5,4 olarak belirlenmiştir. Hematolojik analizlerde; IHA pozitif grupta eozinofil mutlak sayısı (0,33 ×10³/μL; p=0,039) ve eozinofil yüzdesi (%3,99; p=0,028), IHA negatif gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Aynı grupta RBC (p=0,012) ve HCT (p=0,033) değerleri de anlamlı derecede yüksek seyretmiştir. Biyokimyasal açıdan IHA pozitiflerde AST düzeyinin (27 U/L; p=0,038), ELISA pozitiflerde ise BUN seviyelerinin (42,8 mg/dL; p=0,018) anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. WB pozitifliği saptanan 5 katılımcının yalnızca 2'sinde (%40,0) USG ile KH ile uyumlu aktif lezyonlar tespit edilmiştir (p=0,002). Sonuç: Bu çalışma, KH hastalarının aile bireylerinin asemptomatik olmalarına rağmen hastalık açısından risk altında olduğunu göstermektedir. Tanısal süreçte serolojik ve görüntüleme yöntemlerinin birlikte kullanılması daha etkin bir yaklaşım sağlayabilir. Serolojik olarak pozitif ancak görüntüleme bulguları normal olan bireylerin izlenmesi, hastalığın erken saptanmasına katkı sağlayabilir. KH'nin erken tanı ve izleminde birinci basamak sağlık hizmetlerinin, özellikle aile hekimliğinin, önemli bir rol üstlenebileceği düşünülmektedir. Ayrıca bölgesel özellikler dikkate alınarak hane düzeyinde planlanan eğitimlerle hijyen ve gıda güvenliği uygulamalarının güçlendirilmesi önerilmektedir. Elde edilen bulgular, temaslı bireylerde tarama programlarının önemini ortaya koymakta olup, daha geniş ve uzun süreli çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cystic echinococcosis (CE) is a zoonotic parasitic disease that constitutes a significant public health problem, especially in regions where livestock farming is common. The disease often follows an asymptomatic course, which complicates early diagnosis and causes the actual prevalence in the community to appear lower than it is. This study aims to investigate the disease prevalence among asymptomatic family members sharing the same living space as patients operated on for hepatic CE in Şanlıurfa province and to evaluate the effectiveness of screening methods from a primary care perspective. Material and Methods: This study is a descriptive screening study with a prospective and cross-sectional design. Ninety-three asymptomatic volunteer relatives living in the same household as 50 patients who presented to the General Surgery Outpatient Clinic of Harran University Research and Application Hospital and were operated on for CE were included in the study. Participants underwent hepatobiliary ultrasonography (USG), and analyses were performed using the indirect hemagglutination test (IHA) and enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA IgG) for serological evaluation. Samples with serological reactivity were confirmed by the Western blot (WB) method. Furthermore, hemogram and biochemical parameters of the participants were analyzed. The data was analyzed using IBM SPSS Statistics 27.0 program. A value of p < 0.05 was accepted as the significance level Results: 66.7% (n=62) of the participants were male, and 33.3% (n=31) were female. According to WB results, seropositivity was detected in a total of 5 participants, and the seropositivity in the study group was determined as 5.4%. In hematological analyses, the absolute eosinophil count (0.33 × 10³/μL; p=0.039) and eosinophil percentage (3.99%; p=0.028) were found to be statistically significantly higher in the IHA-positive group compared to the IHA-negative group. In the same group, RBC (p=0.012) and HCT (p=0.033) values also remained significantly high. Biochemically, AST levels (27 U/L; p=0.038) in IHA-positive cases and BUN levels (42,8 mg/dL; p=0.018) in ELISA-positive cases were found to be significantly high. Active lesions compatible with CE were detected by USG in only 2 (40.0%) of the 5 participants with WB positivity (p=0.002). xi Conclusion: This study demonstrates that family members of CE patients are at risk for the disease despite being asymptomatic. The combined use of serological and imaging methods in the diagnostic process may provide a more effective approach. Monitoring individuals who are serologically positive but have normal imaging findings may contribute to the early detection of the disease. It is thought that primary health care services, especially family medicine, can play a significant role in the early diagnosis and follow-up of CE. Additionally, it is recommended to strengthen hygiene and food safety practices through household-level planned trainings, taking regional characteristics into account. The findings highlight the importance of screening programs for contact individuals and should be supported by larger and longer-term studies.