Kanatlı ve kırmızı et örneklerinde GSBL üreten Klebsiella spp. varlığının belirlenmesi
Detection of ESBL producing Klebsiella spp. in poultry and red meat samples
  1. Tez No: 1010629
  2. Yazar: AYTEN FATMA ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KÜREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı satış noktalarından temin edilen 97 adet kanatlı ve 37 adet kırmızı et numunelerinde genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üreten Klebsiella türlerinin varlığının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Elde edilen izolatların tür düzeyinde identifikasyonları Maldi-Tof MS ile yapılmış olup, antimikrobiyal direnç profilleri ve blaCTX-M geninin varlığı ortaya koyulmuştur. Yapılan mikrobiyolojik analizlerde incelenen numunelerde (n=134) 20 tane GSBL üreten Klebsiella pneumoniae varlığı saptanmıştır. Fenotipik olarak GSBL üretimi doğrulanan izolatların %60,4'ünün amoksisilin-klavulanik asite, %86,8'inin sefotaksime, %17'sinin siprofloksasine ve %32,1'nin gentamisine karşı dirençli olduğu belirlenmiş iken; tetrasikline %70 ve trimetoprim-sülfametoksazole karşı %85 oranında yüksek direnç saptanmıştır. İzolatların polimeraz zincir reaksiyonu ile analizi sonucunda, blaCTX-M geni varlığı %75 oranında tespit edilmiştir. İzolatlar arasındaki klonal ilişki vuruşlu alan jel elektroforez (PFGE) yöntemi ile değerlendirilmiş ve izolatlar arasında filogenetik açıdan sınırlı bir benzerlik tespit edilmiştir. PFGE sonuçlarına göre tavuk numunesinden elde edilen izolat (K13) ile hindi numunesinden elde edilen izolatın (K102) yüksek benzerlik oranları göstermesi önemli bir bulgu olarak dikkati çekmiştir. Elde edilen bulgular, kanatlı ve kırmızı etlerin GSBL üreten Klebsiella pneumoniae açısından potansiyel birer rezervuar olabileceği gibi gıda zinciri boyunca da yayılım gösterebileceğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, gıda kaynaklı izolatların klinik örneklerle karşılaştırılmasını, halk sağlığı risklerinin analiz edilmesini ve hayvansal gıdalarda hijyen uygulamaları ile düzenli izleme programlarının sürdürülmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the presence of Klebsiella species producing extended-spectrum beta-lactamases (ESBL) in 97 poultry and 37 red meat samples obtained from different points of sale. The isolates were identified at the species level using MALDI-TOF MS, and their antimicrobial resistance profiles and the presence of the blaCTX-M gene were determined. Microbiological analyses conducted on the examined samples (n=134) detected the presence of 20 ESBL-producing Klebsiella pneumoniae. Among the phenotypically confirmed ESBL-producing isolates, resistance rates were determined to be 60.4% to amoxicillin-clavulanic acid, 86.8% to cefotaxime, 17% to ciprofloxacin, and 32.1% to gentamicin; additionally, high resistance rates were observed for tetracycline 70% and trimethoprim-sulfamethoxazole 85%. Analysis of isolates using polymerase chain reaction revealed the presence of the blaCTX-M gene in 75% of cases. The clonal relationship between isolates was evaluated using pulsed-field gel electrophoresis (PFGE), and limited phylogenetic similarity was detected among the isolates. According to PFGE results, the high similarity rates between the isolate obtained from the chicken sample (K13) and the isolate obtained from the turkey sample (K102) are noteworthy findings. The findings indicate that poultry and red meat may be potential reservoirs for ESBL-producing Klebsiella pneumoniae and may also spread throughout the food chain. These findings highlights the comparison of food-derived isolates with clinical samples, the analysis of public health risks, and the importance of maintaining hygiene practices and regular monitoring programs in animal-derived foods.