Burdur Müzesi'nden Roma İmparatorluk Dönemi'ne ait iki define
Two Roman Imperial coin hoards from the Burdur Museum
- Tez No: 1010636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında Burdur Müzesi sikke koleksiyonuna kayıtlı“Roma Gümüş Sikke Definesi”ile“Geç Roma Sikke Definesi”olarak adlandırılan iki ayrı define çalışılmıştır. Definelerden ilki olan Roma Gümüş Sikke Definesi, 1995 yılında müsadere yoluyla Burdur Müzesi sikke envanterine dahil edilmiştir. 347 sikkeden oluşan definedeki en erken sikke Septimius Severus (193-211) ve en geç sikke de Herennius Etruscus (251) adına darp edilmiştir. Definede 21 adet imparator/imparatoriçe ve caesar adına darp edilmiş sikke bulunmaktadır. Bu sikkeler denarius ve antoniniani birimlerindedir ve 3 darphane ile temsil edilmektedir. İkinci define olan Geç Roma Sikke Definesi de 1998 yılında bir adet bronz bir oinokhoe ile müzeye getirilmiş ve müze tarafından satın alınmıştır. 173 sikkeden oluşan definenin en erken sikkesi I. Valerianus (253-260), en geç sikkesi de Honorius (393-423) adına darp edilmiştir. Definede 21 adet imparator ve caesar adına darp edilmiş sikke bulunmaktadır. Bu sikkeler, antoninani, follis ve Æ birimlerindedir ve 14 darphane ile temsil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis focuses on two hoards of Roman coins, namely the“Roman Silver Coin Hoard”and the“Late Roman Coin Hoard,”which are currently housed in the Burdur Museum. The first one, the Roman Silver Coin Hoard, was included in the coin inventory of the Burdur Museum through confiscation in 1995. Consisting of 347 coins, the earliest coin was minted in the name of Septimius Severus (193-211) and the latest in the name of Herennius Etruscus (251). The hoard contains 21 coins struck in the name of emperor/empress and caesars. These coins are in denarius and antoniniani units and represented by 3 mints. The second hoard, the Late Roman Coin Hoard, was brought to the museum in 1998 with a bronze oinokhoe and purchased by the museum. Consisting of 173 coins, the earliest coin was minted in the name of Valerianus I (253-260) and the latest in the name of Honorius (393-423). The hoard contains 21 coins struck in the name of emperors and caesars. These coins are in the antoninani, follis and Æ denominations and are represented by 14 mints.