Burdur Müzesinden bir grup dörtgen sunak
A group of rectangular also from Burdur Museum
  1. Tez No: 697235
  2. Yazar: GİZEM UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH ERAY DÖKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Burdur Müzesinde bulunan ve geliş yerleri bilinmeyen sunakların özellikle yazıtlı olanları konusunda çalışmalar olsa da, atölyeleri hakkında yoğun bir araştırma yapılmamıştır. Bu teze konu olan sunakların çoğu satın alma yolu ile Burdur Müzesine getirilmiş olup yalnızca beşinin geliş yeri bilinmektedir. Dolayısıyla çalışma konusu olarak seçilen dörtgen sunakların biçim ve biçem yönünden incelenerek, tasvir alanlarındaki betimlemelerle birlikte yorumlanması bölgedeki sunak yapım ve atölyelerine dair izler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
There has been no intensive research on the special inscriptions of the altars in the Burdur Museum, nor their workshops. Most of the altars that are the subject of this thesis are brought to the Burdur Museum by purchasing, and only five of them are known to originate. Therefore, when being studied by drawing and style, the drawing will be interpreted together with the drawings.