Yolcu taşımacılığı yönünden İstanbul-Ankara arası hızlı demiryolu
İstanbul-Ankara high speed railway line poy means of passenger transportation
  1. Tez No: 101068
  2. Yazar: NACİ SAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜVEN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
YOLCU TAŞIMACILIĞI BAKIMINDAN ISTANBUL-ANKARA ARASI HIZLI DEMİRYOLU ÖZET Ulaştırma ile ilgili yatırımlar ve bu sektördeki işletme maliyeti, ülke ekonomisi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Ayrıca insanların ve eşyaların yer değiştirmesini sağlayan ve böylece de zammı ve mekan kavramlarını doğuran, toplumun sosyal yapısını etkileyen ulaştırma, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde önemli bir sektör durumundadır. Bu nedenlerle de yurdumuzda yolcu taşımacılığı bakımından önemli bir koridor olan İstanbul - Ankara arası demiryolunun, hızlı demiryolu standartlarına yükseltilmesi veya hızlı demiryolu için yeni bir hattın yapılması ve bunun yolcu taşımacılığına etkisi detaylı bir inceleme ile anlatılmaya çalışılmıştır. Tez çalışması için öncelikle tüm ulaşım sisteminin genel özellikleri anlatılarak, bunlar arasında demiryolu ulaşım sisteminin önemi ve özelliği vurgulanmaya çalışılmıştır. İstanbul-Ankara arası mevcut demiryolunun genel özellikleri, hattın hangi kesimlerinde ne tür problemlerin yaşandığı, beş ayrı iyileştirme aşaması ile bu olumsuzlukların nasıl giderilebileceği anlatılmıştır. Daha sonraki bölümde ise bu koridorda yeni bir hattın yapılması, yeni hattın, nereden başlayıp nerede biteceği ve mevcut hattın standartlarının yükseltilerek hızlı demiryolu standartlarına çıkartılması aşamaları anlatılmaktadır. Tüm bu değişikler ile oluşacak kapasite ve işletme şartları, yatırım ve işletme maliyeti, diğer ulaşım modları ile karşılaştırmalı olarak anlatılarak demiryolunun ne kadar avantajlı bir ulaşım sistemi olacağı, çevre etkileri de dikkate alınarak vurgulanmaya çalışılmıştır. İstanbul-Ankara arasında hızlı bir demiryolu yapılması ya da bu mevcut hattın, hızlı demiryolu standardına yükseltilmesi, sonuç bölümünde değerlendirilmeye çalışılarak tez çalışması tamamlanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ISTANBUL-ANKARA HIGH SPEED RAILWAY LINE BY MEANS OF PASSENGER TRANSPORTATION SUMMARY Investments on transportation and the costs of this business sector have quite important effects on the economy of our country. Moreover, transportation, influencing social life by carrying people and objects from some place to another, and thus helping the concepts of time and place find a meaning, is an important business sector in our country like in world countries. Therefore, the importance of the Istanbul-Ankara corridor by means of passenger transportation is explained in a detailed thesis paper, as well as the benefits increasing the existing railway standards to fast railway standards or building a new fast railway line will bring for passenger transportation. First of all, in this thesis, the general properties of all the transportation systems are explained and then the superiority of railway system is highlighted. The next part is about the general properties of the existing Istanbul-Ankara railway, what kinds of problems occur in what parts of the railway line, and how they can be rehabilitated gradually -at five steps- are told in detail. The following part contains the idea of building a new railway on this corridor, where it can begin and end, and the steps of increasing the standards of the existing railway. It is emphasized in the next part that the railway system is much more advantageous when compared to other transport systems, considering the increased capacity of the system, managing conditions and costs, together with its ecological effects. The thesis is completed with working on the building of a new fast railway line or increasing the standards of the existing one to a fast railway line. Mil