Marka aşkı çerçevesinde sürdürülebilirlik iletişimi kapsamında reklam mesajlarının tüketiciler üzerindeki bilişsel ve duygusal etkisinin ölçümlenmesi: Banka reklamları üzerine araştırma
Measuring the cognitive and emotional effects of sustainability communication advertising messages on consumers within the context of brand love: An empirical study on bank advertisements
  1. Tez No: 1010710
  2. Yazar: SÜMEYRA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN BECAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
Özet
Markalar; tüketicisi ile bağlar kurarak müşterilerin tekrar tekrar satın almasını sağlayarak varlığını devam ettirmek ister. Günümüz dünyasında alternatif ürün sayısında artış, yeni pazarlara girişin hızlı olması, üretim süreçlerinin hızlanması gibi nedenlerle rekabet artmıştır. Markalar da kendilerine rekabet avantajı sağlayacak yeni stratejiler geliştirmeye başlamışlardır. Marka aşkı tüketicilerle derin bağlar inşa etmesi, uzun vadeli tüketici-marka ilişkisi ve marka sadakatini desteklemesi nedeniyle yoğun rekabet ortamında rekabet avantajı sağlayabilecek bir strateji olduğu düşünülmüştür. Bir diğer avantaj olarak da artan kaynak tüketimi ile beraber sorumluluk yönü ile de ön plana çıkan sürdürülebilirlik iletişiminin marka aşkına etkilerinin olabileceği düşünülmüş ve bu iki günümüz popüler konsepti bir araya gelerek bu çalışmanın temelini oluşturmuştur. Çalışmada; markaların özellikle sürdürülebilirlik kapsamında yaptıkları çalışmaların marka aşkına etkisini araştırmak için geleneksel (derinlemesine görüş) ve modern (eye tracking, eeg, gsr) pazarlama araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu bağlamda, markalarının sürdürülebilirlik iletişimlerinin beyin düzeyinde nasıl algılandığı ve tüketicide marka aşkına etkisi bilişsel ve duygusal olarak ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Brands aim to maintain their existence by building strong relationships with their consumers and ensuring repeat purchases. In today's world, competition has increased due to factors such as the rise in the number of alternative products, the rapid entry of new marketing strategies, and the acceleration of production processes. Brands have begun developing new strategies to gain a competitive advantage. Brand love, by building deep connections with consumers, fostering long-term consumer-brand relationships, and supporting brand loyalty, has been considered a potential strategy for gaining a competitive advantage in this highly competitive environment. Another advantage is the potential impact of sustainability communication, which, along with increasing resource consumption, highlights responsibility, on brand love. These two popular concepts have come together to form the basis of this study. The study utilizes traditional (in-depth interviews) and modern (eye-tracking, EEG, GSR) marketing research methods to investigate the impact of brands' sustainability efforts on brand love. In this context, the study will reveal how brands' sustainability communications are perceived at the brain level and their cognitive and emotional impact on consumer brand love.