Türkiye'deki siyasi partilerin seçim beyannamelerinde Suriyeliler söylemi
Discursive representation of Syrians in Turkish political parties' campaign promises
  1. Tez No: 1010724
  2. Yazar: SENA KEKEÇ ÖZBECERİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 2011-2020 yılları içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan siyasi partilerin seçim beyannameleri Suriye meselesi ve Suriyeliler bağlamında incelenmektedir. Çalışmanın kapsamını, 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 genel seçimleri oluşturmaktadır. Yerel seçimler, referandum ve tekrarlanan genel seçim yeterli veriyi sağlamadığından dolayı kapsam dışında kalmaktadır. Türkiye'deki siyasi partilerin sayısı dolayısıyla, çalışma mecliste grubu olan partiler olarak sınırlandırılmaktadır. Seçim beyannameleri üzerine çalışmak, somut ve yazılı kaynaklar olması açısından önemli bulunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, Suriyelilerin geçmişten bugüne kadar olan süreci değerlendirilmektedir. Arap Baharının Suriye'ye etkisi, Suriye'de yarattığı insani kriz ve kitlesel göç ile tarihsel bir arka plan verilmektedir. Akabinde, Suriyelilerin Türkiye'deki varlıklarına odaklanılmaktadır. Yasal statüleri, demografik yapısı, vatandaşlık tartışmaları gibi temel meseleler üzerinden genel bir çerçeve çizilmektedir. İkinci bölümde, siyasi parti kavramı kısaca açıklandıktan sonra siyasi partilerin göç politikasındaki rolleri ele alınmaktadır. Seçim beyannamelerinin söylemdeki gücü açıklanmaktadır. Üçüncü bölüm çalışmanın özgün olan analiz kısmını oluşturmaktadır. İncelemeye alınan seçim beyannameleri bilgisayar destekli MAXQDA nitel veri analiz yöntemiyle Suriyeliler bağlamında incelenmektedir. Yapılan analiz neticesinde ortaya çıkan temalar, çalışmanın kapsamını oluşturan beş siyasi parti için ayrı ayrı incelenerek çeşitli görsel araçlarla desteklenmektedir. Yapılan analiz ve bulgular sonucunda, siyasi partilerin konu göç olduğunda ideolojik pozisyonlarından bağımsız karma politikalar da izlediği tespit edilmiştir. Bu partilerin kendilerini tanımladıkları ideolojiler, seçim beyannamelerindeki söylemleri üzerinden değerlendirilmektedir. Nihayetinde, her partinin Suriyelileri iii sıfatlandırma biçimi“ideal Suriyeli”tanımını oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda, mülteci krizleri karşısında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin önerdiği çözüm yolları Suriye krizi ve Suriyeliler üzerinden ön görülen durum açıklanmaktadır. Partilerin göç konusuna ona yaklaşımları çalışmanın bulguları üzerinden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the years of 2011-2020 in Grand National Assembly of Turkey election manifesto of political parties that are in the parliamentary groups are examined in the context of the Syrian issue and the Syrians. The scope of the study consists of the general elections of 1 November 2015 and 24 June 2018. In the first part of the study, the situation of Syrians from past to present is evaluated. A historical background is given by the effect of the Arab Spring on Syria, the humanitarian crisis created in Syria and the mass migration. Subsequently, the focus is on the Syrian presence in Turkey. A general framework is drawn on basic issues such as legal status, demographic structure, and citizenship discussions. The second part deals with the role of political parties in immigration policy, after briefly explaining the concept of political parties. The power of election manifestos in discourse is explained. The third part is the distinctive analysis part of the study. Selected statements are analyzed in the context of Syrians by the help of a computer- driven program, what is MAXQDA data analysis method. These findings are studied separately for each of the political parties within the scope and supported by various visual tools. As a result of the analysis and findings, it is seen that political parties follow mixed policies independent of their ideological positions when it comes to immigration. The way each party characterizes Syrians constitutes the definition of“ideal Syrian”.