Iğdır ilinde silajlık mısır üretimi yapan işletmelerin sosyo-ekonomik analizi
Socio-economic analysis of silage corn production enterprises in Iğdir province
- Tez No: 1010730
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ERDAL ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Tez çalışması Iğdır ili Merkez ilçe, Aralık, Karakoyunlu ve Tuzluca, ilçelerine bağlı köylerde, silaj üretimi yapan ve silaj desteklemelerinden faydalanan tesadüfi olarak seçilen 167 işletmenin sahibiyle yüz yüze anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada deneklerin yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, gelir seviyesi gibi tanımlayıcı özellikleri dikkate alınarak, uygulanmakta olan silaj destekleri hakkındaki görüşlerinin ne yönde olduğu, tarımsal politikalar ile ilgili beklentileri ve sorunlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan üreticilerin %98,8'i aldıkları silaj desteklemelerinin işletmelerinin gelişimine etki etmediğinin belirtirken, %1,2'si ise etki ettiğini belirtmişlerdir. Üreticilerin silaj desteklemeleri sonrasında %86,2'si tarımsal gelirlerinde herhangi bir değişimin olmadığını belirtirken %10,8'i ise arttığını ve %3,0'ı ise azaldığını belirtmişlerdir. İşletmecilerin %75,4'ü silaj desteklemelerini televizyondan, %13,2'si köye gelen tarım bakanlığı personelinden, % 4,8'i akraba ve komşulardan, %3,6'sı köye asılan afiş ve broşürlerden, %1,8'i köye gelen diğer uzmanlardan ve %1,2'si ise internetten öğrendiklerini ifade etmişlerdir. Araştırma bulguları, desteklemeler konusunda üreticileri zamanında haberdar ederek desteklemelerin etkilerini olumlu ve olumsuz yönlerini tespit ederek olumsuz yönlerinin giderilmesi ve olumlu yönlerinin güçlendirilmesi gerektiği, yapılan destekleme başvurularının bürokratik işlemlere boğulmayacak şekilde sade basit ve anlaşılır şekilde olması için özen gösterilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis study was carried out by using face-to-face survey method with the owners of 167 randomly selected businesses that produce silage and benefit from silage supports in the villages of the central district of Iğdır province, Aralık, Karakoyunlu and Tuzluca. In the study, it was aimed to determine the opinions of the subjects about the silage supports being applied, their expectations and problems about agricultural policies, taking into account the descriptive characteristics of the subjects such as age, gender, education level, income level. While 98.8% of the producers participating in the research stated that the silage supports they received did not affect the development of their enterprises, 1.2% stated that they did. After the silage support of the producers, 86.2% stated that there was no change in their agricultural income, while 10.8% stated that it increased and 3.0% decreased. 75.4% of the operators supported silage from television, 13.2% from the personnel of the ministry of agriculture who came to the village, 4.8% from relatives and neighbors, 3.6% from posters and brochures hung in the village, 1.8%. i from other experts who came to the village and 1.2% stated that they learned from the internet. The research findings reveal that by informing the producers about the supports in a timely manner, by identifying the positive and negative aspects of the supports, the negative aspects should be eliminated and the positive aspects should be strengthened, and care should be taken to ensure that the support applications are plain, simple and understandable so that they are not overwhelmed by bureaucratic procedures