Sağlık çalışanlarında etik duyarlılığın ahlaki cesaret üzerindeki etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of ethical sensitivity on moral courage among healthcare workers
- Tez No: 1010731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık hizmetlerinin yapısı ve hizmet süreci, hasta hakları ve güvenliği, çalışan iyi oluşu, kaliteli hizmet sunumu gibi birçok konuyla ilgili etik durumlar barındırmaktadır. Bu nedenle sağlık çalışanlarının bir yandan bu sorunların farkında olması ve bunlara ilgi duyması beklenirken, diğer yandan uygun davranışları sergilemeleri gerekmektedir. Bu kapsamda bu çalışmada sağlık çalışanlarında etik duyarlılığın ahlaki cesaret üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla tasarlanan bu kesitsel araştırmada bir sağlık kurumunda görev yapan toplam 302 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Sağlık çalışanlarında etik duyarlılık ölçeği, ahlaki cesaret ölçeği ve genel bilgiler olmak üzere üç bölümden oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analizler, etik duyarlılık ile ahlaki cesaret arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, etik davranışın iki temel değişkeni arasında bir ilişki olduğunu göstermekte ve sağlık çalışanlarının etik duyarlılığını artırma ihtiyacını vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu durum ahlaki cesarette de bir artışa yol açabilir. Bu bağlamda, sağlık çalışanlarında etik duyarlılık ve ahlaki cesaretin artırılmasına yönelik çalışmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The nature of healthcare services and the service delivery process involve ethical issues related to patient rights and safety, employee well-being, and the provision of quality care. Therefore, while healthcare workers are expected to be aware of and concerned about these issues, they must also demonstrate appropriate behavior. In this context, the aim of this study was to examine the effect of ethical sensitivity on moral courage among healthcare workers. For this purpose, a cross-sectional study was designed and conducted, reaching a total of 302 healthcare workers employed at a healthcare institution. A questionnaire consisting of three sections—the Ethical Sensitivity Scale, the Moral Courage Scale, and general information—was administered to the participants. The analyses revealed a statistically significant and positive correlation between ethical sensitivity and moral courage. This finding demonstrates that there is a relationship between two key variables of ethical behavior and highlights the need to enhance healthcare professionals' ethical sensitivity. In conclusion, this situation may also lead to an increase in moral courage. In this context, it has been recommended that efforts be made to enhance ethical sensitivity and moral courage among healthcare workers.