Mobil teknolojilerin kütüphane ve bilgi hizmetlerinde kullanımı
The use of mobile technologies in library and information services
- Tez No: 1010729
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Science and Technology, Documentation and Information
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mobil teknolojilerin kütüphane ve bilgi hizmetlerinde kullanımını ve önemini ele almaktadır. Mobil teknolojilerin, kütüphane kaynaklarına mobil erişim, kişiselleştirilmiş bilgi hizmetleri, kullanıcı bildirimleri ve uyarıları ve diğer kullanıcı merkezli hizmet sunumu biçimleri de dahil olmak üzere yenilikçi hizmetleri nasıl destekleyebileceğine dikkat çekilmektedir. Araştırma ayrıca, kullanıcı profillerinin mobil hizmetlerin planlanmasında ve etkinliğindeki rolünü inceleyerek, kullanıcı özelliklerinin, ihtiyaçlarının ve bilgi arama davranışlarının anlaşılmasının önemini vurgulamaktadır. Niteliksel ve tanımlayıcı bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Veriler, ilgili literatürün ve belgelerin incelenmesiyle toplanmış ve İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi kullanıcılarının mobil kütüphane hizmetlerine ilişkin kullanıcı özelliklerini ve beklentilerini belirlemek için hazırlanmış bir anketle desteklenmiştir. Çalışma, mobil teknolojilerin sunduğu fırsatlara ek olarak, teknolojik kısıtlamalar, erişilebilirlik sorunları ve dijital uçurum da dahil olmak üzere, bunların uygulanmasıyla ilgili zorlukları ve sınırlamaları ele almaktadır. Bulgular, mobil teknolojilerin kütüphane ve bilgi hizmetlerinin geliştirilmesi için önemli bir potansiyel sunduğunu ve daha kişiselleştirilmiş ve kullanıcı odaklı hizmetlerin sunumunu desteklediğini göstermektedir. Aynı zamanda, bu tür hizmetlerin başarılı bir şekilde uygulanması, mevcut engellerin ele alınmasına ve çeşitli kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarının anlaşılmasına bağlıdır. Çalışma, mobil teknolojilerin kütüphane ve bilgi hizmetlerinin gelecekteki gelişimi için önemli olduğunu ve hizmet tasarımı ve sunumunda kullanıcı merkezli yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study discusses the use of mobile technologies and their significance for library and information services. Attention is given to the ways in which mobile technologies can support innovative services, including mobile access to library resources, personalized information services, user notifications and alerts, and other forms of user-centred service delivery. The research also examines the role of user profiles in the planning and effectiveness of mobile services, emphasizing the importance of understanding user characteristics, needs, and information-seeking behaviours. A qualitative and descriptive research approach was employed. Data were collected through a review of relevant literature and documents, supplemented by a questionnaire designed to identify the characteristics and expectations of Istanbul University Library users regarding mobile library services. In addition to the opportunities presented by mobile technologies, the study addresses challenges and limitations associated with their implementation, including technological constraints, accessibility issues, and the digital divide. The findings indicate that mobile technologies offer significant potential for the development of library and information services and support the delivery of more personalized and user-oriented services. At the same time, the successful implementation of such services depends on addressing existing barriers and understanding the needs of diverse user groups. The study concludes that mobile technologies are important for the future development of library and information services and highlights the importance of user-centred approaches in service design and delivery.