Yerel yönetimlerde sosyal hizmetler sunumunun vatandaş düzeyinde algısı üzerine bir araştırma
A research on citizen-level perception of social service delivery in local goverments
- Tez No: 1010810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SADIK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır ilinde ikamet eden ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan sosyal hizmetlerden yararlanan bireylerin söz konusu hizmetlere ilişkin değerlendirmelerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, yerel yönetimler tarafından sunulan sosyal hizmetlerin vatandaş algısı temelinde ele alınması esas alınmış; sosyal hizmet algılarının medeni durum, cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, hane halkı gelir düzeyi ve Diyarbakır'daki ikamet süresi gibi demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı istatistiksel analizler aracılığıyla incelenmiştir. Çalışma, kuramsal çerçeve, literatür incelemesi ve uygulamaya dayalı analiz olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş olup veriler, Diyarbakır'da yaşayan ve belediye tarafından sunulan sosyal hizmetlerden yararlanan bireylerden yüz yüze ve çevrim içi anket teknikleri kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiş ve sosyo-demografik değişkenler açısından farklılıklar analiz edilmiştir. Bu çerçevede, verilerin analizinde Spss 26 ve Mplus 8 yazılım programlarından yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların sosyal hizmetlere ilişkin algılarının bazı sosyo-demografik değişkenler bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, yerel yönetimler tarafından sunulan sosyal hizmetlerin genel olarak vatandaşlar tarafından belirli bir düzeyde olumlu değerlendirildiği; ancak hizmetlerin etkinlik, erişilebilirlik ve adalet boyutlarında geliştirilmesi gereken yönlerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda çalışma, yerel yönetimlerin sosyal hizmet sunumunda vatandaş odaklı yaklaşımların güçlendirilmesi gerekliliğine işaret ederek literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the evaluations of individuals residing in Diyarbakır Province who benefit from social services provided by the Diyarbakır Metropolitan Municipality regarding these services. The research focuses on citizens' perceptions of social services provided by local governments; statistical analyses were conducted to examine whether perceptions of social services vary according to demographic variables such as marital status, gender, age, educational status, household income level, and length of residence in Diyarbakır. The study consists of three main sections: a theoretical framework, a literature review, and an application-based analysis. A quantitative research method was adopted in this study, and data were collected from individuals living in Diyarbakır who utilize social services provided by the municipality, using both face-to face and online survey techniques. The collected data were evaluated using statistical analysis methods, and differences were analyzed in terms of sociodemographic variables. In this context, the data were analyzed using the Spss 26 and Mplus 8 software programs. The research findings reveal that participants' perceptions of social services exhibit statistically significant differences across certain sociodemographic variables. However, it was found that social services provided by local governments are generally evaluated positively by citizens to a certain extent; yet, there are areas requiring improvement regarding the effectiveness, accessibility, and equity of these services. In this regard, the study contributes to the literature by highlighting the need to strengthen citizen-centered approaches in the delivery of social services by local governments.