Türkiye'ye kesin dönüş yapmış gurbetçi Türk genç kadınların yeni uyum süreçleri ve din ilişkisine sosyolojik bir yaklaşım: Kayseri örneği
A sociological approach to the relationship between religion and the new adaptation processes of young expatriate Turkish women who have returned to Turkey for good: Kayseri case
  1. Tez No: 1010811
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YARALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'ye kesin dönüş yapmış gurbetçi Türk genç kadınların geri dönüş sonrasında yaşadıkları uyum deneyimlerini, bu süreçte dinin bu süreçteki anlamını ve rolünü incelemektedir. Araştırma nitel araştırma deseninde yürütülmüş, veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama sürecinde kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda Kayseri ilinde yaşayan ve Türkiye'ye kesin dönüş yapmış 26 gurbetçi Türk genç kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, kesin dönüşün yalnızca fiziksel bir yer değişikliği değil, aynı zamanda çok boyutlu bir uyum ve dönüşüm süreci olduğunu göstermektedir. Katılımcılar gündelik yaşamlarını ve toplumsal ilişkilerini sıklıkla daha önce yaşadıkları ülkelerle karşılaştırmaya devam etmektedir. Bulgular, dinin hem göç kararında hem de uyum sürecinde etkili olduğunu, Avrupa'da daha koruyucu ve kimlik oluşturucu bir işlev üstlenirken Türkiye'de daha gündelik bir nitelik kazandığını ortaya koymaktadır. Katılımcılar, Avrupa'daki azınlık konumlarının dini pratiklerini daha görünür ve düzenli hâle getirdiğini ifade ederken, Türkiye'de dinin gündelik hayatın doğal bir parçası olarak deneyimlendiğini belirtmişlerdir. Bunun yanında sosyal çevreye uyumun geri dönüş sürecinde önemli bir yere sahip olduğu, aile ve akrabalık ilişkilerinin ise katılımcıların beklentileriyle her zaman örtüşmediği tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğunun yeniden göç etmeyi düşünmediği ve aidiyet algılarının süreç içerisinde yeniden şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma, kesin dönüş deneyiminin göç sonrasındaki yaşamı anlamada önemli bir inceleme alanı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the adaptation experiences of young Turkish women who have permanently returned to Turkey, as well as the meaning and role of religion in this process. The research was conducted using a qualitative research design, and data were collected through semi-structured interviews. Snowball sampling was used in the data collection process. Within this scope, semi-structured interviews were conducted with 26 young Turkish women living in Kayseri who had permanently returned to Turkey. The research findings indicate that permanent return is not merely a physical relocation but also a multidimensional process of adaptation and transformation. Participants continue to frequently compare their daily lives and social relationships with those in the countries where they previously lived. The findings reveal that religion plays a role in both the decision to migrate and the adaptation process, taking on a more protective and identity-forming function in Europe while assuming a more everyday character in Turkey. Participants noted that their minority status in Europe made their religious practices more visible and regular, whereas in Turkey, religion is experienced as a natural part of daily life. In addition, it was found that adaptation to the social environment plays a significant role in the return process, while family and kinship relationships do not always align with participants' expectations. Furthermore, it was concluded that the vast majority of participants do not consider emigrating again and that their sense of belonging has been reshaped during the process. The research demonstrates that the experience of permanent return offers an important area of inquiry for understanding life after migration.