Armed groups collusion governance orders: Actors, processes and outcomes in Africa
Silahlı grupların iş birliği yönetim emirleri: Afrika'da aktörler, süreçler ve sonuçlar
  1. Tez No: 1010809
  2. Yazar: FELIX SHIHUNDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Silahlı çatışmalar ve savaşlar sırasında, tek bir silahlı grup, kontrol ettiği bölgelerde ve ihtiyaç sahibi nüfus için güçlü bir yönetim işlevi nadiren yerine getirebilir. Bu nedenle, silahlı grupların yönetimi, çatışma sırasında silahlı grupların diğer aktörlerle kurduğu ilişkilerin, etkileşimlerin ve iş birliklerinin bir sonucudur. Bu aktörler arasında devlet, diğer silahlı gruplar veya savaş alanında faaliyet gösteren devlet dışı örgütler yer alabilir. Bazen, silahlı gruplar ve diğer aktörler tarafından kurulan yönetim ilişkileri, resmileştirilmiş etkileşimlerin ana akım tipolojilerinin altına düşer. Bu gizli anlaşma ilişkileri, ilgili aktörlerin çıkarları ve sivil nüfusun talepleri tarafından şekillendirilir ve bölgelerde tutarlı davranışların ve istikrar düzeylerinin ortaya çıkmasına, yani devletin ötesinde yeni yönetim, düzen ve otorite biçimlerinin oluşmasına yol açabilir. Silahlı grupların gizli anlaşma yönetim düzenleri, sivil yaşamlar ve çatışma süreci üzerinde gerçek etkilere sahiptir, sonuçlarını etkiler ve bazı bölgelerde sivillerin tüm yaşam süreleri boyunca uzun süre devam edebilir. Özetle, tez, silahlı grupların yönetiminin ve istikrar düzenlerinin ilişkisel olduğunu savunmakta ve Sahra Altı Afrika'dan silahlı grupların gizli anlaşma yönetim düzenlerine ilişkin dört özel vaka çalışması kullanarak, kalıcı yerel düzenlerin, otorite ve yönetim biçimlerinin çatışma sonuçlarını ve sivil yaşamları nasıl şekillendirdiğini ve çatışma çözümü, yönetimi ve geçişi için nasıl sonuçlar doğurduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During armed conflicts and war fighting, a single armed group can rarely exercise governance as a robust function in the territories controlled and for the populations in need. Therefore, armed groups governance is a result of relations, engagements and interactions forged by the armed groups with other actors during conflict. These actors can include the state, other armed groups or non-state organizations that operate in the battlefield. Occasionally, the governance relations forged by armed groups and other actors fall below the mainstream typologies of formalized interactions. These relations of collusion, are shaped by the interests of the actors involved and demands of the civilian populations and may result in the emergent of consistent behaviors and levels of stability in the territories i.e. breeding of new forms of rule, order and authority beyond the state. Armed groups collusion governance orders have real implications to civilian lives and conflict process, affecting its outcomes and can endure for a longtime in some territories for the entire lifespans of civilians. In a nutshell, the dissertation argues that armed groups governance and its orders of stability are relational and uses four specific case studies of armed groups collusion governance orders from Sub-Saharan Africa to show how enduring local orders, forms of authority and rule shape conflict outcomes and civilian lives with implications for conflict resolution, management and transition.