Dijital sermayenin Bourdieucu toplumsal farklılaşma ve sınıflandırma sistemleri ile ilişkisi üzerine bir inceleme
A study on the relationship of digital capital with Bourdieuian social differentiation and classification systems
- Tez No: 1010812
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Pierre Bourdieu'nun sermaye kavramının dijital teknolojilerle ilişkisinini değerlendirmektedir. Dijital sermaye araştırmaları genellikle Bourdieu'nun teorik temellerine dayanmakla birlike bu kavramı kültürel sermayenin bir bileşeni olarak ele almaktadır. Bu çalışmada, kavramsal bir analiz ile kültürel sermayeden bağımsız bir dijital sermaye tanımı tartışılarak; Bourdieu'nun habitus, alan, pratik kuramı, çıkar ve kültürel sermaye tanımlarıyla ilişkilendirilerek dijital sermaye tanımı yeniden değerlendirilmektedir. Amaç, sermaye kavramının dijital teknolojilerle etkileşiminin daha geniş ölçekli farklılaşma ve iktidar biçimleriyle ilişkisine dair yeni araştırma sorunları geliştirmektir. Bu sayede, Bourdieu'nun sermaye kavramının, onun diğer sosyolojik tanımlarıyla ilişkisini göz önünde bulundurarak, dijital sermayenin analitik imkanlarını genişletmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates Pierre Bourdieu's concept of capital in relation to digital technologies. Although digital capital research is generally based on Bourdieu's theoretical foundations, it treats this concept as a component of cultural capital. In this study, a definition of digital capital independent of cultural capital is discussed through a conceptual analysis, and the definition of digital capital is re-evaluated in relation to Bourdieu's definitions of habitus, field, practice theory, interest and cultural capital. The aim is to develop new research questions about the interaction of the concept of capital with digital technologies in relation to broader forms of differentiation and power. In this way, the aim is to expand the analytical possibilities of digital capital by considering the relationship of Bourdieu's concept of capital with his other sociological definitions.