Selçuklu tarihçiliğinde önemli bir değer Prof. Dr. Ali Sevim (1928-2013): Hayatı, tarihçiliği ve eserleri
Prof. Dr. Ali̇ Sevi̇m (1928-2013) an important figure in Seljuk historiography: Life, history and works
  1. Tez No: 1010814
  2. Yazar: BETÜL TÜZEMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Biyografi, History, Biography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
Özet
Prof. Dr. Ali Sevim, 1928 yılında Adana'da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana'da tamamladıktan sonra 1947 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Klasik Şark Dilleri Bölümü'nü kazanmış, bu süreçte tarih alanında da yardımcı dersler almıştır. 1951 yılında aynı fakülteden mezun olan Sevim, mezuniyetinin ardından Türk Tarih Kurumu'nda uzman düzeltmen olarak görev yapmıştır. 1954 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Orta Çağ Tarihi Kürsüsü'nde asistan olarak akademik hayatına başlayan Sevim, 1958 yılında“Artukluların İlk Devirleri”adlı teziyle doktora derecesini almıştır. 1964 yılında“Suriye'nin Selçuklular Tarafından Fethi”başlıklı çalışmasıyla doçent payesi almış, 1970 yılında ise“Halep Selçuklu Melikliği”adlı eseriyle profesörlüğe yükselmiştir. 1956-1959 yılları arasında Almanya'da Hamburg Üniversitesi Ön Asya Tarihi ve Kültürü Enstitüsü'nde Türkçe okutmanlığı görevinde bulunan Sevim, 1971-1973 ve 1982-1984 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi bünyesindeki Tarih Araştırmaları Enstitüsü'nün müdürlüğünü yürütmüştür. 1983 yılında Türk Tarih Kurumu Asli ve Yürütme Kurulu Üyeliği'ne seçilmiştir. Akademik yaşamı boyunca ağırlıklı olarak Selçuklu tarihi alanında çalışmalar yürüten Sevim, Arapça ve Farsça dillerine ileri düzeyde hâkimiyeti sayesinde Selçuklulara ait birinci el kaynaklar üzerinde önemli neşirler gerçekleştirmiştir. Çok sayıda kitap, makale ve ansiklopedi maddesi kaleme alan Sevim, yurt içi ve yurt dışında düzenlenen pek çok bilimsel toplantı ve konferansa katılmış ayrıca Hamburg, Frankfurt, Münih ve Köln gibİ şehirlerde saha araştırmaları yürütmüştür. 1 Temmuz 1995 tarihinde yaş haddinden emekli olan Prof. Dr. Ali Sevim, emekliliğinin ardından bir süre daha lisans ve lisansüstü düzeyde ders vermeye devam etmiştir. 8 Mayıs 2013 tarihinde geçirdiği zona hastalığı sonucunda vefat etmiştir. Bu çalışma kapsamında, hayatını ilim dünyasına adamış olan ve gerek kaleme aldığı eserler gerekse yetiştirdiği öğrenciler aracılığıyla Türk tarihçiliğine önemli katkılarda bulunan Prof. Dr. Ali Sevim'in hayatı, tarihçiliği ve eserleri, elde edilen veriler doğrultusunda bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, Selçuklu tarihçiliği alanında çalışan Prof. Dr. Ali Sevim'in ilmî kimliğini ortaya koymak ve Türk tarih yazıcılığı içerisindeki konumunu tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Ali Sevim was born in Adana in 1928. After completing his primary, secondary and high school education in Adana, he entered the Department of Classical Oriental Languages at the Faculty of Language, History and Geography of Ankara University in 1947 and during this period he also took supplementary courses in the field of history. Graduating from the same faculty in 1951, Sevim worked as a specialist proofreader at the Turkish Historical Society following his graduation. Beginning his academic career in 1954 as an assistant at the Chair of Medieval History in the Faculty of Language, History and Geography of Ankara University, Sevim received his doctoral degree in 1958 with his thesis entitled The Early Periods of the Artuqids. In 1964, he was awarded the title of associate professor with his study titled The Conquest of Syria by the Seljuks and in 1970 he was promoted to professorship with his work entitled The Seljuk Principality of Aleppo. Between 1956 and 1959, Sevim served as a lecturer of Turkish at the Institute of Near Eastern History and Culture of the University of Hamburg. He also served as the director of the Institute of Historical Research within the Faculty of Language, History and Geography of Ankara University between 1971- 1973 and 1982-984. In 1983, he was elected as a Full Member and Executive Board Member of the Turkish Historical Society. Throughout his academic life, Sevim mainly carried out studies in the field of Seljuk history and, thanks to his advanced command of Arabic and Persian, produced significant editions of first-hand Seljuk sources. Having authored numerous books, articles, and encyclopedia entries, Sevim also participated in many scientific meetings and conferences organized both in Türkiye and abroad, and furthermore conducted field research in cities such as Hamburg, Frankfurt, Munich, and Cologne. Retiring due to the age limit on 1 July 1995, Ali Sevim continued to teach undergraduate and graduate courses for a period following his retirement. He passed away on 8 May 2013 as a result of shingles. Within the scope of this study, the life, historiography and works of Ali Sevim who devoted his life to the world of scholarship and made significant contributions to Turkish historiography both through the works he produced and the students he trained have been examined through a holistic approach in line with the data obtained. In this context, the main aim of the study is to reveal the scholarly identity of Ali Sevim, who worked in the field of Seljuk historiography and to determine his position within Turkish historiography.