Meriç nehri kıyı çizgisi ve deltasının uydu verileri yardımı ve hücrelenmesi
The Analysis of the Meriç river shreline and its delta by using remotely sensed images
- Tez No: 101082
- Danışmanlar: PROF.DR. CANKUT ÖRMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
MERİÇ NEHRİ KIYI ÇİZGİSİ VE DELTASININ UYDU VERİLERİ YARDIMI İLE İNCELENMESİ ÖZET Uzaktan algılama yeryüzü hakkında yeni bilgiler edinme ihtiyacının ortaya çıkması sonucunda, yeryüzündeki kaynakların incelenmesi, haritalanması ve değişikliklerin belirlenmesi gibi amaçlarla uzaya fırlatılan uydulardan elde edilen bilgiler yardımıyla geniş bir çalışma ve araştırma imkanı sunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye- Yunanistan siyasi sınırım oluşturan Meriç Nehri'nin kıyı çizgisinde ve deltasında 1988-1993 yıllan arasında meydana gelen değişimler uydu görüntü verileri yardımıyla belirlenerek karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, uzaktan algılamanın tanımı, elektromanyetik enerji, elektromanyetik spektrum ve spektral özellikler açıklanmıştır. Daha sonra sayısal görüntü ve sayısal görüntü işleme teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmada Landsat MSS görüntü verileri kullanıldığı için, bu uyduların ve yörüngelerinin özellikleri, taşıdıkları algılayıcılar dördüncü bölümde, kullanılan bilgisayar donanımı ile birlikte açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise, Meriç Nehri taşkın ovasınm iklimi, özellikleri ve önemi hakkında bilgi verildikten sonra, bölgenin problemleri açıklanmıştır. Uygulama bölümü olan altıncı bölümde ise 1988-1991-1993 yıllarına ait uydu görüntü verilerinin sınıflandırılması yoluyla elde edilen vektör veriler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Daha sonra Meriç Nehri'nin kıyı çizgisinde değişimlerin olduğu yerlerde spektral profil analizi yapılmış ve sonuçlan açıklanmıştır. Aynca kıyı çizgisinde meydana gelen değişimlerin belirlenmesi amacıyla elde edilen zamansal oran görüntüleri yardımıyla değişiklikler belirlenmiştir. Aynca Türkiye- Yunanistan arasında 19.Ocak.1963 tarihinde Ankara'da imzalanan protokol çerçevesinde inşaa edilen kapamalarla gerçekleştirilen seddeleme işlemi sonucunda Meriç Nehri 'nde oluşturulan yatak değişiklikleri de uydu verileri kullanılarak ifade edilmiştir. Son bölümde ise yapılmış olan uygulama ile elde edilen sonuçlar irdelenmiş ve ülke menfaatleri gözönünde bulundurularak alınabilecek önlemler sunulmuştur. Bu çalışmalar, İstanbul Teknik Üniveritesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Uzaktan Algılama Laboratuarında gerçekleştirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF THE MERİÇ RIVER SHORELINE AND ITS DELTA BY USING REMOTELY SENSED IMAGE SUMMARY Remote sensing is the acquisition of information about an object wihtout physical contact. The term“remote sensing”was coined in the early 1960's by geographers in the office of Naval Research to apply to the information derived from photographic and nonphotographic instruments. Remote Sensing is the collection of information about an object without coming into physical contact with it. A remote sensing system consists of four components; a source, interaction with the earth's surface, interaction with the atmosphere and a sensor. The principal advantages of remote sensing are the speed at which data can be acquired from large areas of the earth's surface and the related fact that comparatively inaccessible areas may be investigated in this way. The uses, both existing and potential, of such data within the various environmental disciplines are legion. The applications are generally Meteorology, Oceanography, Glaciology, Geology, Geomorphology and Geodesy, Topography and Cartography, Agriculture, Forestry and Botany, Hydrology, Disaster Control, Planning Applications, Military Applications, Image processing is generally considered to consist of the three steps of preprocessing, image enhancement, and classification. It is used to extract all the available information relevant to a given theme. Digital image processing techniques are applied to digital image data. A digital image format is a matrix whose row and column indices identify a point in the image and the corresponding matrix element value identifies the gray level at that point each element of the array is discrete quantity. Each region of the image is called a picture element, or pixel. The purpose of preprocessing is to remove systematic errors from the data. The most important preprocessing operations are the correction of radiometric and geometric errors, i.e. calibration of the detected signal and registration of the image data with true surface positions. The goal of Image enhancement is to increase the amount of information that can be visually interpreted from the data. The operations of image enhancement are contrast manipulation (i.e. gray level thresholding, level slicing, contrast stretching), spatial feature manipulation (i.e. spatial filtering, edge enhancement, Fourier analysis), multi image manipulation (i.e. multispectral band rationing and difference, principal components, vegetation components, intensity-hue-saturation color space transformations). In this study, the changes at the shoreline of the Meriç River which determines the boundary of Turkey-Greece and its delta were analised using satellite images data. For this process, the images between 1988-1993 of this region were used. All images were rectified to the UTM coordinates in terms of ground control points. For this process topographic maps (1/25 000 scaled) were used. After that for application the maps old dated of the region are obtained and then this maps were compared with the image datas which is obtained by using classification process. By this comparing the changes at the shoreline of the Meriç River and its Delta were established. The datas obtained from this investigation were analised together. X