Enez deltası ve çevresinin pliyo-kuvaterner'deki gelişiminin sığ sismik yöntemlerle araştırılması
Shallow seismic investigation of the plio-quaternary evolution of the Enez delta and its surroundings: NW Turkey
- Tez No: 90720
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEDRİ ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada Aşağı Meriç Vadisinin deniz içindeki devamını teşkil eden Enez Deltasının yapısı ve Plio-Kuvaterner'deki jeolojik gelişimi evrimi araştırılmıştır. Çalışmada TÜBİTAK projesi (YDABÇAG-600/G) çerçevesinde karasularımız (6 mil) içinde toplanmış olan bazı sığ sismik ve bazı dip örneklerinden yararlanılmıştır. Bu çalışmada değerlendirilen dip örneklerine göre Meriç Nehri ağzı ve sahanın derin kesimleri çamur ile kaplıdır. Yine ilgili proje kapsamında elde edilmiş tek kanallı yüksek ayrımlı sayısal sismik kesitlerden önemli görülenler bu çalışmada değerlendirilmiş, çalışma sahasındaki temel morfolojik ve stratigrafik özellikler belirlenmiştir. Sahanın batimetrisi, saptanan birimlerin kalınlıkları haritalanmıştır. Yaptığımız yorum neticesine göre, Geç Pleyistosen'de, kıta sahanlığı Riss-Würm buzul arası devrede deniz tarafından işgal edilmiş, Würm buzul çağında su yüzüne çıkmış ve Flandr Transgresyonu (Holosen) sırasında tekrar deniz altında kalmıştır. Tarihi gelişimim gösteren eski haritaları ve arkeolojik verilere göre önceki çalışmalarda çizilmiş muhtemel eski kıyı çizgileri Enez bölgesindeki büyük bir körfezin son 3000 yılda çok hızlı bir şekilde dolduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to construct the Plio-Quaternary geological evolution of the Enez Delta which forms the seaward extend of the Lower Meriç Valley. In this study, some bottom samples and some important shallow seismic sections were utilised. The seismic data and the bottom samples were collected on board the R/V Arar of the Institute of Marine Sciences and Management, Istanbul University with financial support (Project No: YDABÇAG-600/G) of the National Geology and Geophysics Programme supported by the Turkish Scientific and Technical Research Council (TÜBİTAK). A few bottom samples were utilised and it is found that mud was dominant around the mouth of Meriç River and in deeper areas. According to the single-channel high resolution seismic reflection profiling, main morphologic and stratigraphic features of the study area were classified. The bathymetry and the thickness of the stratigraphic units were mapped. In the late Pleistocene, the shelf area over an Upper Miocene basement was flooded during the Riss-Wurm interglacial period, exposed in the Wurm glacial stage, and reflooded during the Flandrian transgression (Holocene), with each sea- level change characterised by seismic stratigraphic unit. The historical and reconstructed maps on the basis of archaeological data, which were charted in previous works, show a rapid infilling of a large bay in the Enez area during the last 3000 years.