Urla'da zeytin turizmi potansiyeli : Turist rehberliği mesleği açısından bir inceleme
Olive tourism potential in Urla : An analysis from the perspective of tourist guiding profession
  1. Tez No: 1010828
  2. Yazar: DAMLANUR KÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL SONUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turist Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İzmir ili Urla ilçesinde zeytin temelli turizmin mevcut durumunu, sahip olduğu potansiyeli ve sürdürülebilir gelişim olanaklarını turist rehberliği mesleği açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Zeytin ve zeytinyağı, Urla'da yalnızca tarımsal bir üretim faaliyeti değil; kültürel miras, yerel kimlik ve deneyimsel turizm açısından önemli bir değer taşımaktadır. Buna karşın, bölgenin sahip olduğu doğal, tarihsel ve üretim temelli kaynakların turizm sektörüne bütüncül ve sistematik biçimde entegre edilemediği görülmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniklerinden yararlanılmıştır. Kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen katılımcılar, turist rehberleri, gıda mühendisi, zeytin ihracatçısı, biyolog, akademisyen ve zeytinyağı tadım uzmanından oluşmaktadır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, Urla'da zeytin turizmi açısından belirgin bir potansiyel–uygulama boşluğu bulunduğunu ortaya koymaktadır. Zeytin temelli turizm faaliyetlerinin planlama, kurumsal iş birliği, deneyim tasarımı ve marka kimliği açısından sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Ayrıca yerel halkın ve turistlerin zeytin ve zeytinyağına ilişkin bilgi düzeyinin yetersiz olması, deneyimin yüzeysel kalmasına ve sürdürülebilirliğin zayıflamasına yol açmaktadır. Turist rehberlerinin bilgi aktarıcı, deneyim yöneticisi ve kültürel aracı rolünün güçlendirilmesinin, zeytin turizminin niteliğini artırmada kritik öneme sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Urla'da sürdürülebilir zeytin rotası önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the current state of olive-based tourism, its potential, and opportunities for sustainable development in the Urla district of Izmir from the perspective of the tourism guide profession. In Urla, olives and olive oil represent not only an agricultural activity but also a significant cultural heritage, local identity, and experiential tourism resource. However, despite the region's strong natural, historical, and production-based assets, these resources have not yet been systematically and holistically integrated into tourism development. A qualitative research approach was adopted, employing a phenomenological research design. Data were collected through semi-structured in-depth interviews, Participants were selected using the snowball sampling method and tourist guides, food engineer, olive exporter, biologist, academic, and olive oil tasting expert The collected data were analyzed using thematic analysis. The findings reveal a clear gap between potential and practice in olive tourism development in Urla. Olive-based tourism activities remain limited in terms of strategic planning, institutional coordination, experiential design, and brand identity In addition, insufficient knowledge among tourists and local stakeholders regarding olives and olive oil contributes to superficial tourism experiences and weakens sustainability. The study highlights that strengthening the role of tourist guides as knowledge transmitters, experience managers, and cultural mediators is crucial for enhancing the quality and depth of olive tourism experiences In addition, a proposal for a sustainable olive route in Urla has been developed.