The trade volume between Turkey and Iraq and potential reflection on economics
Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmi ve ekonomiye yansıma potansiyeli
  1. Tez No: 1010827
  2. Yazar: SARAH SABHAN KHALAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Giriş: Son on yıl boyunca Irak ve Türkiye arasındaki ekonomik değişimler, ticaret eğilimleri ve kalıpları, her iki ülke ekonomisine etkisi ve ticarette başlıca itici güçler ve engeller dikkate alınarak incelenmiştir. Bu araştırma sorularını yönlendiren konular şunlardır: ticaret eğilimlerini, ekonomik etkilerini ve iki ülke arasındaki ticareti etkileyen faktörleri belirlemek. Yöntem: Bu soruları ele almak için çalışma, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve Eurostat'tan mevcut verileri gözden geçirilmiştir. Mal/hizmet ihracat/ithalatı, ödemeler dengesi, doğrudan yabancı yatırım ve gayri safi yurtiçi hasıla gibi tarihsel ticaret verileri toplanarak analiz edilmiştir. Enflasyon oranları, siyasi istikrar ve GSYİH için sabit etkili panel regresyon modeli kullanılarak ampirik analizler yapılmıştır. Daha spesifik ayrıntılar ABD Nüfus Sayım Bürosu, Ekonomik Analiz Bürosu ve Uluslararası Ticaret Merkezi'nden elde edilmiştir. Ayrıca ekonomik bağlam ve politikaları açıklayan Irak ve Türk hükümetlerinin yanı sıra uluslararası örgütlerin yayınları hakkında rapor verilmiştir. Sonuçlar: Analiz, Irak ve Türkiye için farklı ekonomik profiller göstermektedir. Türkiye'nin ekonomisi oldukça büyük ve istikrarlı olup daha çeşitli bir ticaret portföyüne sahiptir. Daha küçük ve değişken olan Irak ekonomisi petrol sektörüne büyük ölçüde bağımlıdır. Her iki ülkenin GSYİH büyüme oranları bir miktar vi farklılık göstermekte olup, Türkiye'nin ekonomisi daha dayanıklı ve tutarlıdır. Enflasyon Türkiye'de daha değişken olurken, Irak enflasyonu son yıllarda nispeten istikrarlı olmuştur. Mali performans, Türkiye'nin Irak'ın daha değişken mali geçmişine kıyasla daha küçük açıklarla daha sürdürülebilir bir mali yolda kaldığını göstermektedir. Ampirik analizlere göre, siyasi istikrar GSYİH üzerinde büyük olumsuz etkiye sahip ve enflasyonun GSYİH üzerinde küçük olumsuz etkileşimi bulunmakta, bu da kurumsal dayanıklılıktaki farklılıklar nedeniyle Irak ve Türkiye'nin ekonomik risklere asimetrik olarak maruz kaldığını göstermektedir. Yakıt ve maden ürünleri Irak'ın ticaretini yönlendirirken, makine ve ulaştırma ekipmanları Türkiye'de büyümüştür. Sonuç: Bulgular, Irak ve Türkiye arasında genişleyen ekonomik boşlukları ve değişen ticaret dinamiklerini ortaya koymaktadır. Türkiye daha dengeli ve istikrarlı bir ekonomiye sahip olmasına rağmen, Irak'ın ekonomisi tek sektöre daha bağımlı ve daha değişkendir. Temel ticaret itici güçleri siyasi istikrar, ekonomik politikalar ve konumdur. Çalışma, her iki ülkenin de iş birliği ve büyüme potansiyeli için alan bulunduğu, özellikle çeşitlendirilmiş ticaret portföylerinde ve mali ve enflasyonist zorluklara değinmede sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Over the last decade, economic exchanges between Iraq and Turkey have been analyzed with attention to the trends and patterns of trade, their impact on the economies of both countries, and the major drivers and barriers to trade. These are the research questions that will guide the study: identify trade trends, economic impacts, and factors affecting trade between the two countries. Methods: To address these questions, the study reviewed available data from the International Monetary Fund (IMF), the World Bank, the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), the World Trade Organization (WTO), and Eurostat. Historical trade data, including exports and imports of goods and services, balance of payments, foreign direct investment, and gross domestic product, were collected and analyzed. Empirical analyses were conducted using a fixed-effects panel regression model to examine the relationships between inflation rates, political stability, and GDP. More specific details came from the US Census Bureau, Bureau of Economic Analysis, and International Trade Center. Also reported on were publications by the Iraqi and Turkish governments, as well as international organizations, describing the economic context and policies. Results: The analysis showed different economic profiles for Iraq and Turkey. Its economy is considerably larger and more stable with a more diverse trade portfolio. The smaller and more volatile Iraqi economy is heavily dependent on the oil sector. iv GDP growth rates of both countries differ somewhat, with Turkey's economy being more resilient and consistent. Inflation has been more volatile in Turkey while Iraqi inflation has been relatively stable in recent years. Fiscal performance indicates that Turkey has remained on a more sustainable fiscal trajectory with smaller deficits than in Iraq's more volatile fiscal history. According to empirical analysis, political stability has a large negative impact on GDP, and inflation has a small negative interaction on GDP, indicating that, apart from institutional resilience, Iraq and Turkey are asymmetrically exposed to economic risks due to differences in institutional resilience. Fuels and mining products drive Iraq's trade, whereas machinery and transport equipment have grown in Turkey. Conclusion: Findings reveal widening economic gaps and changing trade dynamics between Iraq and Turkey. Although Turkey has a more balanced and stable economy, Iraq's economy is more heavily reliant on one sector and therefore more volatile. Key trade drivers are political stability, economic policies, and location. The study concludes that both countries have room for cooperation and growth potential, particularly in diversified trade portfolios and in addressing fiscal and inflationary challenges.