Çivizâde'nin El-İs̱âr Li-Halli'l Muḫtâr'ında Şâfiî fıkhının yansımaları: Tahâret-namaz-oruç bölümlerinin tahlili
Reflections of Shāfiʿī jurisprudence on Çi̇vi̇zâde's al-Is̱ār Li-Halli'l-Muḫtār: An analysis of the chapters on ṭahāra, ṣalāh, and ṣawm
  1. Tez No: 1010836
  2. Yazar: LÜTFİ PEKCANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİME REYYAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı dönemi hicri 10. yüzyıl âlimlerinden Çivizâde Muhyiddin Mehmed Efendi'nin el-Îs̱âr li-ḥalli'l-Muḫtâr adlı eserinde, taharet, namaz ve oruç bölümleri özelinde İmam Şâfiî'ye nispet edilen fıkhî görüşlerin incelemesini konu edinmektedir. Çalışmada Hanefî mezhebine ait bir eserde İmam Şâfiî'ye nispet edilerek aktarılan görüşlerin tespit ve tahlili yapılmıştır. Nakillerin asli kaynaklara uygunluğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, Çivizâde'nin İmam Şâfiî'ye nispet ettiği görüşlerin bir kısmının Şâfiî literatürüyle uyumlu olduğu, bir kısmının kısmi benzerlik taşıdığı, bir kısmının ise ulaşılabilen mevcut kaynaklarla uyumlu olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma neticesinde her mezhebin kendi kaynaklarından öğrenilmesinin önem arz ettiği teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the juristic opinions attributed to Imām al-Shāfiʿī in the chapters on ṭahāra (ritual purity), ṣalāh (prayer), and ṣawm (fasting) in al-Īs̱ār li-ḥalli'l-Muḫtār, a work by the 10th/16th-century Ottoman scholar Çivizâde Muḥyiddīn Meḥmed Efendi. The research focuses on identifying and analyzing the views ascribed to Imām al-Shāfiʿī within a work that belongs to the Ḥanafī legal tradition. It further seeks to determine the extent to which these transmitted opinions correspond to their original sources. The findings indicate that some of the views attributed by Çivizâde to Imām al-Shāfiʿī are consistent with the Shāfiʿī legal literature, some exhibit partial similarity, while others do not correspond to the extant sources available. The study ultimately confirms the importance of examining each legal school through its own primary sources.