Çöreler-Cebelgüneyi manyezit oluşumlarının jeokimyasal açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 101085
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRET SUNER, PROF.DR. BEKTAŞ UZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÇORELER- CEBELGUNEYI MANYEZİT OLUŞUMLARININ REE YAKLAŞIMI İLE JEOKİMYASAL AÇIDAN İNCELENMESİ ÖZET Çalişma alanı Çöreler- Cebelgüneyi civarını kapsamaktadır. Bu bölge Batı Anadolu da Orhaneli( Bursa) sınırlan içindedir. Amaç; bölgedeki manyezit oluşumlarını REE ( Nadir Toprak Elementleri) yaklaşımı ile incelemektir.Bu nedenle çalışma alanında öncelikle masif, ağsal ve lensoidal cevherleşme türlerine örnek teşkil edecek manyezit yüzleklerinden örnekler alınmış, makro incelemelerin yanısıra mikroskobik incelemeler, XRD, TGA, DSC ve kimyasal incelemeler yapılmıştır. Bu bölgede görülen farklı REE paternleri, Eu,Ce ve Yb anomalileri, bu anomalilerin birbirine olan oranlan manyezit cevherleşmesi ile ilgili farklı oluşum aşamalanna işaret olarak düşünülmüştür. Aktif tektonizma ve REE içerikli solüsyon getirimi neticesinde düşük sıcaklıkta mineral oluşumu sözkonusu olsa bile tekrar oluşum ve tekrar yerleşim içeren farklı oluşum aşamalarının olduğu görülmüştür. IX
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE GENESIS OF MAGNESITE BY A REE APPROACH SUMMARY The study area includes the vicinity of Çöreler - Cebelgüneyi (Orhaneli - Bursa) Western Anatolia. Within this Region, it is aimed to investigate the genesis of the magnesite occurrences by a REE approach. Different magnesite deposits are sampled, thin-sections are prepared, chemical analyses are done and composed have an idea about the genesis. The REE distributions of magnesites in Orhaneli region show different REE patterns And Eu, Ce and Yb anomalies. The patterns observed were : 1. A pattern representing high LREE/HREE ratio without Ce and Eu anomalies 2. A pattern showing similar LREE and HREE values with uncertain positive and negative Eu and Ce anomalies. 3. A petern exhibiting with low REE with conspicuous positive Eu, negative Ce and slightly negative Yb anomalies different formation steps can be seen in these studies. During the active tectonism by fluid-rock interaction; the solutions with REE has the history of various formation steps in which some remobilization and reformation can be seen even though a low temperature environment of mineral formation is indicated.