Laparoskopik kolesistektomide sevofluran ve desfluran anestezisinin metabolomik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the metabolomic effects of sevoflurane and desflurane anesthesia in laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 1010863
  2. Yazar: DİLAN SÖYLEYİCİ DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda sevofluran ve desfluran anestezisinin metabolomik serbest aminoasit profili ve karnitin/açilkarnitin profili üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladı. Ayrıca intraoperatif ve erken postoperatif dönemde ölçülen hemodinamik parametrelerin iki grup arasında farklılık gösterip göstermediği değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütülen bu çalışmaya laparoskopik kolesistektomi planlanan, ASA I–II, 18–65 yaş aralığında, BMI<35 olan toplam 80 hasta dahil edildi. Hastalar desfluran (n=40) ve sevofluran (n=40) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Standart anestezi indüksiyonu sonrası inhalasyon ajanı başlandıktan hemen sonra parmak ucundan alınan örnekler Guthrie kâğıdına emdirildi; cerrahi bitimi ve anestezinin kesilmesini takiben ikinci örnek aynı yöntemle alındı. Serbest aminoasit profili ticari kit protokolüne uygun hazırlanarak LC-MS/MS (Shimadzu 8045) ile analiz edildi. Karnitin ve açilkarnitin analizleri, yenidoğan tarama kiti tekniği modifiye edilerek türevlendirme (butanolik-HCl) temelli yöntemle gerçekleştirildi. İstatistiksel analizlerde SPSS 25 kullanıldı. Sürekli veriler ortalama±SS, kategorik veriler n(%) olarak ifade edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t-testi, grup içi preop–postop değişimlerde eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanıldı. Zaman içinde tekrarlayan hemodinamik ölçümler tekrarlı ölçümler varyans analizi ile değerlendirildi. Anlamlılık düzeyi p<0,05 kabul edildi. Bulgular: Demografik ve klinik veriler açısından gruplar karşılaştırılabilir bulundu; yaş, boy, kilo, anestezi/cerrahi/ameliyat süresi, opioid ve nöromüsküler blokör tüketimi açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Total inhalasyon ajan tüketimi desfluran grubunda anlamlı düzeyde daha yüksekti (p<0,001). Hemodinamik parametrelerde bazal ve indüksiyon döneminde gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). İntraoperatif izlemde 5., 30., 45. ve 60. dakikalarda SBP desfluran grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu; ayrıca 5. ve 60. dakikalarda DBP desfluran grubunda anlamlı olarak daha yüksekti (p<0,05). Tekrarlı ölçümler analizinde SBP ve DBP için grup×zaman etkileşimi anlamlı saptandı; nabız ve SpO₂ için anlamlı etkileşim izlenmedi. Metabolomik değerlendirmede gruplar arası karşılaştırmalarda preoperatif dönemde yalnızca Aspartat düzeyi desfluran grubunda daha yüksekti (p=0,024). Postoperatif dönemde iv yalnızca Alanin sevofluran grubunda daha yüksek bulundu (p=0,047). Diğer aminoasit ve karnitin/açilkarnitin parametrelerinde gruplar arası anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Tüm olgular birlikte değerlendirildiğinde preop–postop değişimde serbest karnitin (C0) azaldı, C2 arttı; C4, C6, C8, C10, C10DC, C12, C14, C14_2, C16, C18 ve C18_1 düzeylerinde anlamlı değişimler saptandı (p<0,05). Aminoasitlerde valin azaldı; Leu/Ile, Phe, ASA, Ala, Gly, Orn ve Glu anlamlı değişim gösterdi (p<0,05); Met, Tyr ve Asp'de anlamlı değişim izlenmedi. Sonuç: Laparoskopik kolesistektomi olgularında sevofluran ve desfluran anestezisi, karnitin/açilkarnitin ve aminoasit profili üzerinde belirgin grup farkı oluşturmamış; ancak cerrahi/anestezi süreci genel olarak metabolik profilde anlamlı preop–postop değişikliklere yol açmıştır. Desfluran grubunda belirli intraoperatif zaman noktalarında arter basıncı değerleri daha yüksek seyretmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the effects of sevoflurane and desflurane anesthesia on the metabolomic free amino acid profile and carnitine/acylcarnitine profile in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. Additionally, intraoperative and early postoperative hemodynamic parameters were evaluated between groups. Materials and Methods: This study was conducted at Harran University Faculty of Medicine Hospital. A total of 80 patients scheduled for laparoscopic cholecystectomy (ASA I–II, age 18–65 years, BMI<35) were enrolled and allocated into two groups: desflurane (n=40) and sevoflurane (n=40). After standard anesthesia induction, the first capillary blood sample was obtained immediately after initiation of the inhalational agent and spotted onto Guthrie cards; the second sample was collected after surgery when anesthesia was discontinued and the patient was awakened. Free amino acid profiling was performed using a commercial kit protocol and analyzed by LC-MS/MS (Shimadzu 8045). Carnitine and acylcarnitine analyses were conducted using a modified newborn screening approach based on butanolic-HCl derivatization and MRM mode detection. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 25. Continuous variables were presented as mean±SD and categorical variables as n(%). Between-group comparisons used independent samples t-test; within-group preoperative-postoperative changes were assessed by paired samples t-test. Repeated measures ANOVA was used for time-dependent hemodynamic variables. A p-value <0.05 was considered statistically significant. Results: Demographic and perioperative characteristics were comparable between groups (p>0.05), except that total inhalational agent consumption was significantly higher in the desflurane group (p<0.001). Baseline and induction hemodynamic variables did not differ between groups. During intraoperative monitoring, SBP at 5, 30, 45, and 60 minutes was significantly higher in the desflurane group; DBP at 5 and 60 minutes was also higher in the desflurane group (p<0.05). Repeated measures analysis demonstrated significant group×time interaction for SBP and DBP, whereas heart rate and SpO₂ showed no significant interaction. Regarding metabolomic outcomes, between-group comparisons showed that only preoperative aspartate was higher in the desflurane group (p=0.024), and only postoperative alanine was higher in the sevoflurane group (p=0.047); no other significant between-group vi differences were observed. In the overall cohort, significant preoperative-to-postoperative changes were detected in C0 (decrease), C2 (increase) and multiple acylcarnitines (p<0.05). Amino acids showed significant perioperative changes, including decreases in valine and increases in Leu/Ile, phenylalanine, ASA, alanine, glycine, ornithine, and glutamate; methionine, tyrosine, and aspartate did not change significantly. Conclusion: In laparoscopic cholecystectomy patients, sevoflurane and desflurane produced largely similar effects on metabolomic amino acid and carnitine/acylcarnitine profiles, while the perioperative period itself was associated with significant metabolic shifts. Desflurane was associated with higher arterial blood pressure at specific intraoperative time points.