İlahiyat fakültesi öğrencilerinin Matüridilik bilgi düzeylerinin ölçülmesi: Bir ölçek geliştirme ve uygulama çalışması
Investigation of the Māturīdī knowledge levels of faculty of theology students: A scale development and implementation study
  1. Tez No: 1011013
  2. Yazar: RAMAZAN PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ABANOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin Mâtürîdîliğe ilişkin bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmeyi ve bu yolla öğrencilerin Mâtürîdî düşüncenin temel kelâmî görüşlerine ilişkin bilgi düzeylerini kapsamlı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Mâtürîdîlik, yalnızca tarihsel veya mezhepsel bir aidiyet olarak değil; bilgi, varlık, Tanrı, peygamberlik, iman, kader, âhiret, melek inancı ve hilâfet konularındaki temel yaklaşımları üzerinden sistematik bir düşünce geleneği olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a valid and reliable measurement instrument to assess the knowledge levels of Faculty of Theology students regarding the Māturīdiyya school of theology and, through this instrument, to comprehensively examine students' knowledge of the fundamental theological views of Māturīdiyya. In this research, Māturīdiyya is addressed not merely as a historical or sectarian affiliation, but as a systematic intellectual tradition grounded in its core approaches to knowledge, existence, God, prophethood, faith, predestination, the hereafter, belief in angels, and the caliphate.