II. Abdülhamid dönemi Suriye valileri üzerine prosopografik bir inceleme
A prosopographical study of the governors of Syria during the reign of Sultan Abdulhamid II
  1. Tez No: 1011036
  2. Yazar: KÜBRA TOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA KURŞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Osmanlılar tarafından fethinden sonra Arap Vilayeti'nin sınırları içinde yer alan Suriye önceleri Şam Vilayeti ismiyle anılan ve Halep'i de kapsayan on beş sancaktan oluşuyordu. Za-man içinde bu bölge çeşitli sebeplerle idari değişimler yaşamıştır. Her alanda olduğu gibi taşra idaresi için de yenilikler öngören Tanzimat reformları ile Suriye yeni bir idarî yapıya sahip oldu. Stratejik açıdan büyük önemi haiz olan bu vilayete Tanzimat Fermanı ve beraberindeki sürecin nasıl etki ettiği bu araştırma ile anlaşılmaya çalışılmıştır. II. Abdülhamid döneminde Suriye gibi mühim bir mevkide idarecilik yapmış on üç ismin yaşamları, eğitimleri, yöneticilik tarzlarına etki eden faktörler ve hayatlarının kesiştiği dönemlere odaklanılmıştır. Böylece hangi etnik ve ailevi kökenden geldiklerine veya ne tür bir eğitim aldıklarına göre bu on üç valinin bölgeyi anlamada ne derece başarılı oldukları analiz edil-miştir. Bir çoklu biyografi (prosopografi) denemesi olarak bu on üç ismin yaşamları hakkında elde edilen bilgiler birbiriyle kıyaslanarak çeşitli tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After its conquest by the Ottomans, the Arab Province, which included Syria, was initially referred to as the Damascus Province. This region, which also encompassed Aleppo, consisted of fifteen sanjaks. Over time, the area underwent various administrative changes for different reasons. With the Tanzimat reforms, which aimed to bring innovations to provincial administration as in all other fields, Syria gained a new administrative structure. This study seeks to understand how the Tanzimat Reforms and its accompanying processes impacted this strategically important province. The lives, education, and factors influencing the administrative styles of thirteen governors who served in Syria as a governor during the reign of Abdulhamid II are examined. By focusing on their ethnic and family origins, as well as the type of education they received, an analysis is made to determine how successful these thirteen governors were in understanding the region. As an attempt at prosopography, the pieces of information obtained about the lives of these three people were compared and presented in various tables.